źródło: Twitter
źródło: Twitter

Pilne! W Rosji zatrzymano byłego przywódcę z Donbasu. Krytykował Kreml

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
W Rosji zatrzymano Igora Striełkowa (wł. Girkina), byłego przywódcę donbaskich „separatystów”, poszukiwanego za zbrodnie wojenne na Ukrainie, a obecnie blogera wojskowego, krytykującego Kreml – informują w piątek media ukraińskie, powołując się na rosyjskie portale. W sieci pojawił się film z rzekomego zatrzymania mężczyzny.

Kim jest Striełkow? Zbrodniarz wojenny poszukiwany przez Ukrainę

Girkin jest poszukiwany przez ukraiński wywiad za zbrodnie popełnione na Ukrainie. W 2022 r. został zaocznie skazany przez holenderski sąd na karę dożywotniego pozbawienia wolności za zestrzelenie nad wschodnią Ukrainą samolotu Malaysia Airlines w lipcu 2014 r. Zginęło wówczas 298 osób. Mężczyzna jest poszukiwany międzynarodowym listem gończym i objęty sankcjami.

Rosjanie zatrzymali bojownika. Zarzucają mu "ekstremizm"


Rosyjski portal RBC powiadomił w piątek, że Girkin został zatrzymany, a w jego mieszkaniu odbywa się rewizja. Informacja ta pochodzi od dwóch anonimowych rozmówców, miał ją także potwierdzić adwokat Striełkowa. Żona Girkina miała powiedzieć państwowej agencji TASS, że został on zatrzymany pod zarzutem „ekstremizmu”.

W internecie jest nawet film przedstawiający rzekome zatrzymanie watażki:


Od FSB do blogera internetowego. Kariera Grikina

Girkin to były funkcjonariusz FSB. Po rozpoczęciu przez Rosję wojny w ukraińskim Donbasie w 2014 r. dowodził tam prorosyjskimi siłami tzw. „separatystów”, pełnił również funkcję w strukturach marionetkowych republik.

Obecnie Girkin jest tzw. blogerem wojskowym, znanym z entuzjastycznego poparcia dla wojny z Ukrainą, a także z ostrej krytyki ministerstwa obrony, Kremla oraz osobiście Władimira Putina, którym zarzuca błędy i nieudolność. Według ocen ekspertów Girkin cieszy się poparciem w prowojennych kręgach ultraracjonalistów w Rosji.

MB

Źródło zdjęcia: Igor Grikin Striełkow. Fot. Twitter

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka