Zawody przyszłości. Zwróć uwagę na te profesje, jeśli chcesz sporo zarobić

Redakcja Redakcja Praca Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
Rynek pracy zmienia się dynamicznie. Jedne zawody znikają, inne dopiero powstają. Warto wiedzieć jakie opcje zawodowe są najbardziej przyszłościowe. Eksperci Personnel Service spróbowali przewidzieć profesje, na które będzie zapotrzebowanie za 5, 10 oraz 15 lat.

- Zmiany, z którymi mamy aktualnie do czynienia na rynku pracy są porównywalne z dotychczasowymi rewolucjami przemysłowymi. Czeka nas gruntowne przetasowanie oczekiwanych od pracowników kompetencji i umiejętności. To wyzwanie nie tylko dla tych, którzy już są na rynku pracy, ale też młodych, którzy decydują o swojej zawodowej przyszłości - przekonuje Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service.  


Te zawody zyskują na popularności 

Zdaniem ekspertów, do 2028 roku wzrośnie zapotrzebowanie na pięć zawodów, które już teraz są znane i zyskują na popularności. Chodzi m.in. o specjalistów od energii odnawialnej, na których rosnący popyt wynika z poszukiwania zrównoważonych źródeł energii. Postępuje też digitalizacja, co sprawia, że bezpieczeństwo danych staje się kluczowe. To generuje zapotrzebowanie na specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa.

Rozwój technologii związanych z danymi genetycznymi i biologicznymi będzie wymagał specjalistów od ich analizy i interpretacji, stąd na brak pracy nie będą narzekali inżynierowie bioinformatyki.

Bezpośrednią konsekwencją pandemii jest coraz większy udział nauki zdalnej, co wygeneruje zwiększone zapotrzebowanie na specjalistów ds. edukacji online. Natomiast, żeby sprostać wyzwaniom związanym ze współczesnym stylem życia będziemy potrzebowali więcej specjalistów od zdrowia psychicznego, w tym psychologów i psychiatrów. 

Rozwój sztucznej inteligencji

Im dalej w przyszłość, tym więcej zapotrzebowania na bardziej zaawansowane specjalizacje i zawody. Na razie są one rozwijane, ale zapotrzebowanie na pracowników w tych konkretnych profesjach będzie rosło. Nieuchronny rozwój sztucznej inteligencji spowoduje, że zwiększy się popyt na specjalistów z tej dziedziny, którzy będą odpowiedzialni za projektowanie, wdrażanie i zarządzanie nią. Na brak zajęć nie będą też narzekali specjaliści ds. edycji genów. Rozwój technologii edycji genów otworzy nowe możliwości w medycynie i innych dziedzinach nauki, umożliwiając precyzyjne modyfikacje DNA, które mają potencjał leczenia i zapobiegania wielu chorobom dziedzicznym oraz schorzeniom, które są uwarunkowane genetycznie.  


Kryptowaluty

Jeśli jeszcze bardziej upowszechnią się kryptowaluty i technologia blockchain, to niezbędni będą ekonomiści specjalizujący się w wirtualnym pieniądzu. Z kolei rozwój nowych technologii produkcji żywności, takich jak mięso z hodowli komórkowej, także stworzy nowe niespotykane dzisiaj w przemyśle spożywczym specjalizacje. Zmiany klimatu i konieczność zrównoważonego rozwoju otworzy pole działania analitykom klimatu i ekozagrożeń.

Już za 15 lat kwestie etyczne związane z AI staną się tak skomplikowane i ważne, że zwiększy się popyt na specjalistów od etyki AI. Sztuczna inteligencja jest też zasilana ogromną ilością danych stąd kuratorzy danych będą na wagę złota.

W obszarze klimatu kluczowe będzie zrozumienie i zarządzanie skutkami zmian klimatycznych, stąd powstanie zapotrzebowanie na specjalistów ds. adaptacji klimatycznej. Zaraz po specjalistach ds. edycji genów przyjdzie czas inżynierów biomedycznych, którzy będą odpowiedzialni za projektowanie i wdrażanie terapii genowych, które mają potencjał, aby rewolucjonizować leczenie wielu chorób genetycznych.  


Podbój kosmosu

Ostatni obszar, na który warto zwrócić uwagę jest związany z eksploracją kosmiczną. Gdy stanie się ona coraz bardziej zaawansowana inżynierowie terraformacji będą odgrywać kluczową rolę w opracowywaniu i adaptacji zaawansowanych technologii, zapewniających załogom kosmicznym odpowiednią ochronę oraz umożliwiających przystosowanie się do ekstremalnych warunków panujących w przestrzeni kosmicznej. Te modyfikacje mogą obejmować zaawansowane kombinezony kosmiczne, biologiczne ulepszenia dla astronautów, a także zoptymalizowane interfejsy umożliwiające efektywną komunikację i interakcję z zaawansowanymi systemami pokładowymi statków kosmicznych. Dzięki pracy specjalistów od modyfikacji, eksploracja kosmiczna będzie bardziej bezpieczna, efektywna i otworzy nowe perspektywy dla przyszłych misji w kosmos. 


Fot. Zdj. ilustracyjne/Pixabay 

Tomasz Wypych 

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo