Izrael na skraju wojny domowej? Setki tysięcy osób na ulicach

Redakcja Redakcja Izrael Obserwuj temat Obserwuj notkę 71
Wrze w Izraelu. W nocy z sobotę na niedzielę ponownie doszło do protestów w całym kraju. Na ulice wyszło ponad 200 tysięcy osób. Obywatele kraju nie zgadzają się z reformą sądownictwa, która umożliwi politykom wpływanie na wyroki sądów.

Izrael: Protesty po decyzji parlamentu

Jest to pierwszy weekend protestów od czasu przyjęcia przez parlament głosami koalicji rządzącej pierwszego z kontrowersyjnych aktów prawnych - poinformował portal Times od Israel.

Były szef Banku Izraela Jakob Frenkel, który przemawiał na głównym wiecu w Tel Awiwie, powiedział: "Gospodarka Izraela ucierpiała, szekel traci na wartości, inwestycje gwałtownie spadły, giełda chwieje się, a sektor zaawansowanych technologii otrzymał wielki cios".

- Co gorsza, nasz kapitał ludzki - pracownicy zaawansowanych technologii, eksperci ds. cyberbezpieczeństwa, naukowcy i lekarze - chcą emigrować - dodał, odnosząc się najwyraźniej do najnowszych sondaży opinii publicznej, które wskazują, że po poniedziałkowym głosowaniu aż 28 procent Izraelczyków rozważa opuszczenie kraju.

170 tys. osób w samym Tel Awiwie wyszło na ulice

Jak poinformował kanał Channel 13, w Tel Awiwie zgromadziło się ponad 170 tysięcy Izraelczyków. Demonstranci zablokowali przebiegającą przez miasto autostradę, jednak zostali usunięci przez policję.

Protesty odbywały się również w dziesiątkach innych miastach Izraela. W Jerozolimie manifestanci zgromadzili się przed siedzibą prezydenta.

W sieci pojawiają się materiały filmowe z protestów. Widać na nich tysiące ludzi, którzy pokojowo manifestują. Większość z nich trzyma flagi Izraela:

 

 


Incydent na protestach. Samochód wjechał w tłum

W Tel Awiwie pojazd staranował grupę protestujących, lekko raniąc jednego z demonstrantów - przekazał portal Times of Israel.

Według naocznych świadków, na krótko przed incydentem kierowca pojazdu wziął nóż i groził protestującym, którzy próbowali sfotografować jego tablicę rejestracyjną. Policja przekazała, że kierowca został aresztowany. 

Kontrowersyjna ustawa. Największe protesty w historii Izraela

W poniedziałek koalicja rządząca przegłosowała w Knesecie (parlamencie) ustawę ograniczającą możliwość Sądu Najwyższego do uchylania decyzji rządu, gdy te zostaną uznane za "nieracjonalne", tj. nieproporcjonalnie skoncentrowane na interesie politycznym bez wystarczającego uwzględnienia interesu publicznego.

Spór o reformę pogrążył Izrael w najgłębszym kryzysie wewnętrznym od czasu powstania państwa 75 lat temu. Krytycy zmian uważają, że wprowadzą one kraj na drogę do rządów autorytarnych, podczas gdy ich zwolennicy uważają, że są one konieczne, ponieważ wymiar sprawiedliwości ma zbyt duże uprawnienia.

MB

Źródło zdjęcia: Protesty w Izraelu. Fot. PAP/EPA

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj71 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka