Gaśnica w samochodzie jest w Polsce obowiązkowa. Fot. PAP/Canva
Gaśnica w samochodzie jest w Polsce obowiązkowa. Fot. PAP/Canva

Zapomnisz o jednej rzeczy do auta i zapłacisz 3000 zł. Przepisy są bezlitosne

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 33
Brak w samochodzie tego przedmiotu równa się mandat. Wedle polskiego prawa to jeden z trzech obowiązkowych elementów wyposażenia każdego auta. Karze podlega brak któregokolwiek z nich. Na tym nie koniec - kara grozi również kierowcom, którzy choć mają ten ważny przedmiot w aucie, to nie spełnia on jednak ściśle określonych wymagań. Ukarany zostanie także ten kierowca, który nie wie, gdzie właściwie trzyma gaśnicę w samochodzie. Wyjaśniamy, jaka gaśnica musi być w samochodzie, gdzie powinna być zamontowana w aucie i jaki może być mandat za jej brak.

Gaśnica w samochodzie jest w Polsce obowiązkowa

Gaśnica w samochodzie jest w Polsce obowiązkowa. Polskie prawo do obowiązkowego wyposażenia każdego samochodu zalicza trzy elementy:

  • widoczną, oświetloną tablicę rejestracyjną;
  • trójkąt ostrzegawczy;
  • gaśnicę.

Diagnosta podczas corocznego przeglądu powinien zapytać o te przedmioty. Może o nie także zapytać policjant podczas rutynowej kontroli drogowej.

Zarówno klasyczny silnik samochodu, jak i samochód elektryczny wydzielają duże ilości ciepła. W przypadku zwykłego samochodu do pojawienia się ognia może dojść w wyniku: zwarcia na zużytych przewodach prowadzących do świec; nieszczelności układu paliwowego; wycieku oleju silnikowego; zwarcia w instalacji elektrycznej; przeciążenia instalacji grzewczej; zaparkowania na suchej trawie czy innym łatwopalnym podłożu.

W niebezpiecznej sytuacji samochód bardzo szybko może zająć się ogniem. Nie tylko spłonąć - może też wybuchnąć. Dlatego bardzo ważnym, obowiązkowym elementem wyposażenia auta jest gaśnica. I to sprawna i łatwo dostępna. 


Jaka gaśnica powinna być w aucie. Rodzaje pożarów

Jaka gaśnica powinna być w aucie? Na wyposażeniu samochodu powinna znajdować się gaśnica o zawartości minimum 1 kg substancji gaszącej i oznaczeniach ABC. Poszczególne litery to rodzaje pożarów, które można gasić danym urządzeniem.

W tym przypadku będą to:

  • pożary materiałów stałych, których spalanie wytwarza żarzące się węgle (np. drewno, papier, tkaniny);
  • pożary cieczy i materiałów ulegających stopieniu (np. plastik, oleje, paliwo);
  • C - pożary gazów palnych (np. metan, propan, wodór).

Ważne jest także umiejscowienie gaśnicy w samochodzie. Prawo nie wskazuje konkretnego miejsca, niedopuszczalna jest jednak sytuacja, gdy w awaryjnej sytuacji kierowca po omacku w zagraconym pojeździe szuka gaśnicy. Albo w ogóle nie wie, gdzie ona jest.

Specjalny uchwyt na gaśnicę z reguły znajduje się pod siedzeniem kierowcy lub pasażera, ewentualnie na bocznej ściance bagażnika. 


Mandaty za gaśnicę - kiedy policja może dać mandat kierowcy

Brak gaśnicy – w tym przypadku nie ma nawet o czym dyskutować. Jeżeli podczas kontroli okaże się, że w aucie brakuje obowiązkowego elementu wyposażenia policjant może wystawić mandat - teoretycznie nawet do 3000 zł zgodnie z art. 97 Kodeksu wykroczeń. 

W praktyce kary za brak gaśnicy nie są aż tak dotkliwe, zwykle kończy się na 50-100 zł.

Podobnej wysokości mandat grozi za posiadanie gaśnicy po terminie przydatności. Każdy producent zobowiązany jest umieścić na swoich produktach datę gwarancji, która obejmuje maksymalnie 5 lat. Trzeba o tym pamiętać i regularnie wymieniać gaśnicę w aucie. 

Nawet posiadając w aucie sprawną gaśnicę, można narazić się na mandat – jeśli kierowca nie ma pojęcia, gdzie się ona właściwie znajduje.

Mandat można również dostać za nieodpowiedni przewóz gaśnicy. W żadnym razie nie powinna ona turlać się pod siedzeniem w czasie jazdy - w razie wypadku to znaczne zagrożenie dla kierowcy i ewentualnych pasażerów. Za używanie pojazdu (tutaj jednego z elementów) w sposób zagrażający osób w samochodzie i poza nim grozi kara w wysokości do 200 zł.

Czy gaśnicę w samochodzie trzeba legalizować

Czy gaśnicę w samochodzie trzeba legalizować? W samochodzie osobowym nie ma takiego obowiązku. Według polskiego prawa gaśnica „ma znajdować się w pojeździe i być gotowa do użycia”.

Nie bez znaczenia w przypadku gaśnicy jest przegląd techniczny wykonany przez specjalistę, który poświadcza przydatność sprzętu i umieszczonego wewnątrz środka gaśniczego na dwa lata w przypadku pierwszej legalizacji, i na rok przy kolejnych. Koszt takiego przeglądu zwykle nie przekracza 20 złotych. Ważne! Można go zrobić dla własnej pewności, jednak nie jest to wymóg prawny, za który można dostać mandat. 

Gaszenie pożaru gaśnicą samochodową

Jeżeli samochód zacznie się palić, należy jak najszybciej się zatrzymać i wyciągnąć gaśnicę, a następnie:

  • Wyciągnąć zawleczkę;
  • Mocno nacisnąć dźwignię, aby przebić nabój.

Trzymać gaśnicę pionowo i krótkimi "strzałami" dozować środek gaszący na jak największą powierzchnię objętą ogniem i bezpośrednio obok niego.

Im mniejsza gaśnica – tym mniejsze możliwości zaradzenia kryzysowej i niebezpiecznej sytuacji. Warto mieć w aucie większą gaśnicę (racjonalnie dostosowaną do wielkości auta). W przypadku pożaru nie ma też co zwlekać, ani odczuwać fałszywego wstydu – warto poprosić innych kierowców o pomoc. 

Gaśnica o pojemności 1 kg zapewnia ciągły strumień substancji gaszącej przez około 6 sekund.

KW

Gaśnica w samochodzie jest w Polsce obowiązkowa. Fot. PAP/Canva

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka