źródło: Twitter
źródło: Twitter

Minister Zdrowia Adam Niedzielski wywołał skandal. Będzie dymisja?

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 69
W najbliższych dniach (złożymy - red.) zawiadomienie do prokuratury w związku z możliwością popełnienia przestępstwa przez funkcjonariusza publicznego Pana Adama Niedzielskiego - poinformowała Naczelna Izba Lekarska. To pokłosie wpisu ministra zdrowia, w którym ujawnił on personalia lekarza i dane recepty, które wypisał. NIP informuje też, że "dalsza współpraca z ministrem jest niemożliwa".

Minister ujawnił dane lekarza i rodzaj przypisanych leków

2 sierpnia weszły w życie przepisy, które w trosce o bezpieczeństwo pacjenta ograniczają zdalne wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe. Wypisaniu takich leków musi towarzyszyć badanie i ocena wpływu leku na pacjenta.

Zmianie systemu towarzyszyło zamieszanie. Część lekarzy zwracało uwagę, że wystawienie recepty jest prawie niemożliwe.

Adam Niedzielski postanowił odnieść się w piątek na Twitterze do materiału "Faktów" TVN, w którym mowa była o kłopotach z wystawianiem e-recept. Minister zdrowia wymienił we wpisie jednego z lekarzy, który wystąpił w materiale i zdradził jaki leki wypisał sobie medyk w ramach testowania systemu.

- Lekarz Piotr Pisula, szpital miejski w Poznaniu wczoraj w "Faktach" TVN powiedział, że "żadnemu pacjentowi nie dało się wystawić takiej recepty". Sprawdziliśmy. Lekarz wystawił wczoraj na siebie receptę na lek z grupy psychotropowych i przeciwbólowych. Takie to FAKTY. Jakie kłamstwa czekają nas dziś - napisał w piątek na Twitterze szef resortu zdrowia na Twitterze.


Naczelna Izba Lekarska reaguje. Składa doniesienie do prokuratury na Niedzielskiego

Do wypowiedzi ministra odniosła się Naczelna Izba Lekarska. Lekarze po przeprowadzeniu analizy prawnej zasugerowali, że minister mógł popełnić przestępstwo.

- Po analizie prawnej wpisów Pana Ministra Niedzielskiego na portalu Twitter/X informujemy, że NIL złoży w najbliższych dniach zawiadomienie do prokuratury w związku z możliwością popełnienia przestępstwa przez funkcjonariusza publicznego Pana Adama Niedzielskiego - czytamy w Twitterowym oświadczeniu Izby.

NIL poinformowała ponadto, że zawiadomienie w tej sprawie trafiło m.in. do Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Pacjenta.

Lekarze wściekli na Adama Niedzielskiego. Będzie dymisja?

Ale to nie koniec kłopotów Adama Niedzielskiego. W kolejnym wpisie czytamy, że Izba poinformowała o zachowaniu szefa resortu zdrowia premiera Mateusza Morawieckiego. Lekarze proszą szefa rządu o stanowczą reakcję i przekazują mu, że "dalsza współpraca z ministrem jest niemożliwa".

- Prezes NIL lek. Łukasz Jankowski poinformował Pana Premiera , że środowisko lekarskie utraciło zaufanie do Pana Ministra Niedzielskiego, w związku z czym dalsza współpraca z Ministrem Zdrowia jest niemożliwa - napisano w kolejnym oświadczeniu Naczelnej Izby Lekarskiej.

Z dokumentu dowiadujemy się, że "środowisko lekarskie ostatecznie utraciło zaufanie do ministra". Czy to oznacza, że lekarze domagają się ustąpienia szefa resortu? Tego nie napisano wprost. O losie Niedzielskie zadecyduje zapewne sam premier.

MB

Źródło zdjęcia: Minister zdrowia Adam Niedzielski w Sejmie. Fot. Twitter.com/Adam Niedzielski

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj69 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka