Do wsparcia Straży Granicznej na granicy z Białorusią pojedzie 2 tysiące żołnierzy. Fot. Flickr/Premier RP
Do wsparcia Straży Granicznej na granicy z Białorusią pojedzie 2 tysiące żołnierzy. Fot. Flickr/Premier RP

Rząd rewiduje plany. Duże wzmocnienie przy granicy z Białorusią

Redakcja Redakcja Bezpieczeństwo Narodowe Obserwuj temat Obserwuj notkę 14
Do wsparcia Straży Granicznej na granicy z Białorusią pojedzie nie tysiąc, a 2 tysiące żołnierzy - poinformował w Studiu PAP wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. Jak wyjaśnił, dodatkowi żołnierze wzmocnią działania SG zarówno w woj. podlaskim, jak i w woj. lubelskim.

Miał być dodatkowy tysiąc żołnierzy. Będzie dodatkowe 2 tysiące żołnierzy

Wiceszef MSWiA zaznaczył, że kwestia wysłania dodatkowych żołnierzy na granicę polsko-białoruską omawiana była na Komitecie Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. Obecnie działania SG na granicy polsko-białoruskiej wspiera około 2 tysięcy żołnierzy. O dodatkowy tysiąc żołnierzy zawnioskował komendant główny SG. Do tego wniosku przychylił się szef MON Mariusz Błaszczak.

– To wzmocnienie będzie nie o tysiąc, tylko o 2 tysiące żołnierzy. Taka decyzja zapadła na Komitecie Bezpieczeństwa, taką decyzję podjął pan minister Mariusz Błaszczak – poinformował Maciej Wąsik.


Dodatkowe wsparcie w województwie podlaskim i lubelskim

Według wiceministra żołnierze dotrą na granicę w okresie najbliższych dwóch tygodni. Jak wyjaśnił, wesprą oni działania SG zarówno w województwie podlaskim, jak i w województwie lubelskim.

Wąsik podkreślił, że napór na polsko-białoruską rośnie, choć jest nieporównywalny z tym, co było 2 lata temu. Jak zaznaczył, wszystkie próby nielegalnego przekroczenia tej granicy są dziś organizowane i przygotowywane przez służby białoruskie.

– Gdybyśmy po drugiej stronie mieli prawdziwą straż graniczną, a nie służby przemytnicze, to tych przejść w ogóle by nie było – stwierdził.

Zapytany, czy brane jest pod uwagę zwrócenie się o wsparcie do sojuszników, wiceminister zapewnił, że nie ma takiej potrzeby. – Cała ochrona granic jest dzisiaj w zasięgu polskich służb – dodał.


Wąsik: Reakcja Polski i Litwy będzie wspólna

Jeżeli Białoruś pozwoli sobie na za dużo i prowokacje reżimu będą zbyt nachalne, reakcja Polski i Litwy będzie wspólna; w razie konieczności zamknięte zostaną wszystkie przejścia graniczne z Białorusią, również kolejowe - podkreślił Maciej Wąsik.

Wąsik odniósł się do ustaleń po rozmowie szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego z szefową MSW Litwy Agne Bilotaite dotyczących m.in. mechanizmu, który zostanie zastosowany w przypadku konieczności ewentualnego zamknięcia wszystkich przejść granicznych z Białorusią i izolacji reżimu Łukaszenki.

Na pytanie, czy ten mechanizm zakłada, że w Polska i Litwa jednocześnie zamkną całą granicę z Białorusią, wiceminister odparł: „Właśnie tak to ma wyglądać”.

– Jeżeli Białoruś pozwoli sobie na za dużo, jeżeli te prowokacje będą coraz bardziej nachalne, to musimy wspólnie zareagować - i także dołączy się do tego, mam nadzieję, Łotwa, bo Litwini mają w tym zakresie rozmawiać z Łotyszami - żeby doprowadzić do całkowitej izolacji Białorusi – powiedział wiceszef MSWiA.

"Chińczycy będą musieli wysłać Łukaszence odpowiedni sygnał"

Jak zaznaczył, mowa również o zamknięciu przejść kolejowych.

– Zdajemy sobie sprawę, że idzie tamtędy duża część handlu, także polskiego. Idzie także handel chiński. Myślę, że Chińczycy będą musieli wysłać Łukaszence odpowiedni sygnał, żeby nie podejmował działań, na których oni ucierpią – podkreślił Wąsik.

Polska na granicy z Białorusią ma obecnie otwarte przejście drogowe w Terespolu, na którym odbywa się ruch osobowy, przejście towarowe w Kukurykach, ale tylko dla przewoźników z państw unijnych, oraz przejścia kolejowe. Zawieszone jest m.in. przejście graniczne w Kuźnicy. Zostało zamknięte ponad dwa lata temu w związku z presją migracyjną wywołaną działaniami reżimu Alaksandra Łukaszenki. Po skazaniu przez białoruski sąd działacza polskiej mniejszości, dziennikarza Andrzeja Poczobuta na 8 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze Polska zawiesiła przejście graniczne w Bobrownikach.

Władze Litwy zapowiedziały w tym tygodniu, że w najbliższym czasie zamknięte zostaną dwa z sześciu przejść granicznych z Białorusią.

KW

Źródło zdjęcia: Do wsparcia Straży Granicznej na granicy z Białorusią pojedzie 2 tysiące żołnierzy. Fot. Flickr/Premier RP

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj14 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo