źródło: Facebook.com
źródło: Facebook.com

Zewnętrzna ingerencja w polską demokrację? PiS chce specjalnej uchwały

Redakcja Redakcja Sejm i Senat Obserwuj temat Obserwuj notkę 17
Nie milkną echa kontrowersyjnej wypowiedzi niemieckiego polityka Manfreda Webera. Członek Europejskiej Partii Ludowej Mówił o "konieczności zwalczania PiS" - Klub PiS złoży projekt uchwały Sejmu RP w sprawie prób zewnętrznych ingerencji w demokratyczny proces wyborczy - zapowiedział w czwartek poseł PiS Radosław Fogiel na konferencji prasowej w Sejmie.

Radosław Fogiel: Złożymy projekt uchwały

Na czwartkowej konferencji prasowej poseł PiS i szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Radosław Fogiel zapowiedział złożenie projektu uchwały Sejmu "w sprawie prób zewnętrznych ingerencji w demokratyczny proces wyborczy". Jak dodał, celem jest, by "Sejm mógł nad nim pracować już na najbliższym posiedzeniu".

- Od kilku dni nie milkną echa kompletnie skandalicznej wypowiedzi Manfreda Webera, szefa Europejskiej Partii Ludowej, niemieckiego polityka, który de facto zapowiedział ingerencję czy wolę ingerencji w polskie wybory, w polską demokrację. W związku z tym klub PiS złoży projekt uchwały Sejmu RP w sprawie prób zewnętrznych ingerencji w demokratyczny proces wyborczy. Uważamy, że sprawa jest na tyle poważna, że polski parlament powinien zająć stanowisko, powinien bardzo ostro potępić wszelkie tego typu próby - zapowiedział Fogiel.


Kontrowersyjne słowa Webera. Mówił o "zwalczaniu PiS"

Weber w wywiadzie dla niemieckiej telewizji ZDF mówił o "zwalczaniu" PiS-u i stwierdził, że "każda partia musi zaakceptować państwo prawa; to jest zapora przeciw przedstawicielom PiS-u w Polsce, którzy systematycznie atakują państwo prawa i wolne media". Powiedział także, że "niemiecka AfD, podobnie jak Le Pen we Francji albo PiS w Polsce są naszymi wrogami". Niemiecki polityk już wcześniej wypowiadał się w podobnym tonie. "Jesteśmy jedyną siłą, która może zastąpić PiS w Polsce i poprowadzić kraj z powrotem do Europy" - powiedział w czerwcu wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Premier odpowiedział niemieckiemu politykowi

Na słowa niemieckiego polityka natychmiast zareagował premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu wezwał niemieckiego polityka do debaty.

- Chcę powiedzieć, że miarka się przebrała. Jako premier polskiego rządu, który reprezentuje większość sejmową, wyłonioną w demokratycznych wyborach, nie pozwolę, by wybory Polaków były tak szkalowane - argumentował w upublicznionym nagraniu Mateusz Morawiecki.

Więcej pisaliśmy o tym tutaj:

MB

Źródło zdjęcia: Posłowie PiS na konferencji prasowej w Sejmie. Fot. Facebook.com/PiS

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka