źródło: Pixabay.com
źródło: Pixabay.com

Chwile grozy na granicy z Białorusią. Wojsko zgubiło zapalnik pocisku

Redakcja Redakcja Wojsko Obserwuj temat Obserwuj notkę 124
Po jednym z lotów bojowych żołnierze odkryli brak zapalnika pocisku w jednym ze śmigłowców niedaleko granicy z Białorusią. Dowództwo Sił Zbrojnych RP uspokaja, że przedmiot nie stanowi zagrożenia. Trwają poszukiwania części broni.

Zguba Wojska Polskiego. Z pocisku odpadł zapalnik

We wtorek po zakończeniu lotów bojowych w jednym ze śmigłowców realizujących patrol w rejonie granicy polsko-białoruskiej stwierdzono brak zapalnika w jednym z pocisków – poinformowało w czwartek Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Zaznaczono, że zapalnik nie stanowi zagrożenia dla otoczenia.

"Informujemy, że przy granicy z Białorusią Wojsko Polskie prowadzi intensywne działania z użyciem specjalistycznego sprzętu, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa. We wtorek po zakończeniu lotów bojowych w jednym ze śmigłowców realizujących patrol w rejonie granicy stwierdzono brak zapalnika w jednym z pocisków" – napisało w komunikacie Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ). Wojsko uspokaja. "Zapalnik nie stanowi zagrożenia"

Wyjaśniono, że lot odbywał się wzdłuż pasa granicznego, nie nad terenem zabudowanym.

- Z uwagi na to, iż dotychczasowe poszukiwania urządzenia nie przyniosły rezultatu informujemy, iż zapalnik ma wbudowane zabezpieczenia i nie stanowi zagrożenia dla otoczenia – wskazano.

Jednocześnie wojsko uspokaja, że w razie natrafienia na zapalnik prosi się o oznaczenie miejsca jego odnalezienia i powiadomienie o tym najbliższej jednostki wojskowej lub policji.

Dowództwo: Takie sytuacje się zdarzają

- Będziemy kontynuować poszukiwanie urządzenia - podkreślono w komunikacie. Podczas operacji wojskowych "tego rodzaju sytuacje zdarzają się, tak jak m.in. w Afganistanie, gdzie po realizacji lotów bojowych miały miejsce przypadki stwierdzenia braku elementów wyposażenia" - oświadczyło Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.  

Wojsko pokazało też zdjęcie utraconego zapalnika. - Tak wygląda utracony zapalnik. PRZYPOMINAMY: w przypadku kontaktu z nim prosimy o oznaczenie miejsca jego odnalezienia i powiadomienie najbliższej jednostki wojskowej lub Policji. Zapalnik nie jest niebezpieczny i posiada zabezpieczenie - poproszono. MB

Źródło zdjęcia: Mi-24. Zdjęcie przykładowe. Fot. Pixabay.com

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo