Bogna Janke, fot. Salon24.pl
Bogna Janke, fot. Salon24.pl

Bogna Janke nową ambasador RP. Byłą szefową Salon24.pl czeka daleka podróż

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 284
Bogna Janke zostanie ambasadorem RP w Brazylii. Informację potwierdziło Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Wcześniej była sekretarzem stanu w kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy, a zanim trafiła do polityki była dziennikarką i szefową Salon24.pl.

Bogna Janke ambasadorem RP w Brazylii

Dotąd ambasadorem w Brazylii był Jakub Skiba. Został on odwołany w styczniu 2023 roku. Od tego czasu placówka nie była obsadzona. O tym, że Bogna Janke zostanie ambasadorem RP jako pierwszy podał portal i.pl.

Bogna Janke wcześniej pełniła funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta, którą objęła w lipcu 2021 roku. Pełniła tam nadzór nad biurem dialogu i korespondencji. Z KPRP odeszła z końcem maja 2022 r.


Komisja Spraw Zagranicznych zaopiniuje kandydatów na ambasadorów

Przyszła ambasador Brazylią interesuje się od dawna. Pisała o tym kraju m.in. na łamach "Rzeczpospolitej". 16 sierpnia na posiedzeniu sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych nastąpi zaopiniowanie kandydatów na stanowisko ambasadora RP – Bogny Janke, Jędrzeja Kotarskiego, Jana Pawelca oraz Macieja Ruczaja.

Bogna Janke była szefową Salon24.pl

Bogna Janke pracę w mediach zaczęła w drugiej połowie lat 90. Pracowała m.in. w Polskiej Agencji Prasowej i TVN24 oraz wydawała lokalny tygodnik „Gazeta Południa” ukazujący się w powiecie piaseczyńskim.

Była przez wiele lat szefową Salon24.pl, który w 2006 roku zakładał jej mąż Igor Janke z Radosławem Krawczykiem.

Ponadto była fundatorem i prezesem Fundacji Warszawskie Szpitale Polowe, mającej na celu stworzenie ekspozycji upamiętniającej szpitale polowe z Powstania Warszawskiego, uruchomiła serwis internetowy Szpitale1944.pl.

Redakcja Salon24.pl gratuluje objęcia tak ważnej funkcji. Życzymy wielu sukcesów w karierze dyplomatycznej.

ja

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka