źródło: PAP
źródło: PAP

Ukraina w ogniu. W nocnych atakach na cele cywilne zginęli ludzie

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
Zaporoże, Chersoń i Odessa - w tych miejscach rosyjska armia ponownie uderzyła w cele cywile. Są ofiary śmiertelne, w tym małe dziecko. Ukraińcy pochwalili się natomiast zestrzeleniem dużej liczby pocisków nadlatujących ze strony Rosji.

Odessa: Nocny ostrzał miasta. Ataki odparto

W nocy z niedzieli na poniedziałek Rosjanie trzykrotnie atakowali Odessę. Użyto 15 dronów bojowych i 8 wystrzeliwanych z morza pocisków Kalibr. Wszystkie ataki zostały odparte - poinformowało na Telegramie Operacyjne Dowództwo sił ukraińskich "Południe", cytowane przez Ukrinform.

Wróg trzykrotnie atakował w nocy obwód odeski dwoma falami dronów bojowych, łącznie było ich 15 i 8 wystrzeliwanych z morza pocisków Kalibr. Wszystkie ataki zostały odparte przez siły obrony powietrznej - głosi komunikat Dowództwa.

Poinformowano, że "fragmenty zestrzelonych pocisków, które wróg wystrzelił na centrum Odessy, uszkodziły dom studencki jednej z instytucji edukacyjnych i supermarket".

Wybuchy uszkodziły okna i balkony kilku budynków i zaparkowane w pobliżu samochody. W dwóch obiektach wybuchły pożary, które gasi straż pożarna.

- Według wstępnych informacji trzech pracowników supermarketu zostało rannych; udzielono im pomocy medycznej - precyzuje komunikat.

Obiekty wojskowe oczywiście nie zostały porażone. W sieci pojawiają się wstrząsające zdjęcia i nagrania kanonady, która miała miejsce w mieście leżącym nad Morzem Czarnym.

Chersoń zaatakowany. Rosjanie zabili m.in. 22-miesięczne dziecko

W rosyjskim ostrzale obwodu chersońskiego, na południu Ukrainy, zginęło w niedzielę 7 osób, w tym 22-miesięczne dziecko a co najmniej 22 zostały ranne - poinformowały lokalne władze, które ogłosiły poniedziałek dniem żałoby. Prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział odwet.

Jak poinformował Zełenski w wieczornym nagraniu wideo, we wsi Szyroka Bałka zginęło 5 osób, w tym 22-miesięczna dziewczynka. Jej 12-letni brat zmarł w szpitalu z odniesionych ran. Zginęła też ich 39-letnia matka Ołesia.

Prezydent poinformował też, że do godz. 18 czasu lokalnego obwód chersoński był ostrzeliwany 17 razy.

- Terroryści nigdy z własnej woli nie zaprzestaną zabijania cywilów. Terroryści muszą być zatrzymani. Siłą. Nie rozumieją innych argumentów - napisał na Telegramie minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko.

Według gubernatora obwodu Ołeksandra Prokudina w sąsiedniej wiosce Stanisław zginęły 2 osoby, w tym pastor miejscowego kościoła. Dodał, że rannych zostało kilku mieszkańców Chersonia i okolicznych wsi.

Wojska ukraińskie odbiły część obwodu chersońskiego z rąk Rosjan, ale kontynuują oni dalej ostrzał stolicy obwodu i okolic z drugiego brzegu Dniepru.


Zaporoże: Ostrzał domów mieszkalnych

Dwie osoby poniosły śmierć w atakach rakietowych sil rosyjskich w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy w nocy z niedzieli na poniedziałek – poinformowało biuro prasowe Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy. Są też ranni w innych obwodach.

MSW podało na Telegramie, że „w wyniku ostrzału całkowicie zniszczone zostały dwa domy mieszkalne, uszkodzone kolejne dwa, a w sąsiednich wyleciały szyby". - Uratowano trzy osoby, dwie niestety zginęły - przekazało.

MB

Źródło zdjęcia: Nastolatki patrzą na zniszczone budynki w Odessie. Fot. PAP/Alena Solomonova

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka