zdj. ilustracyjne / źródło: Pixabay
zdj. ilustracyjne / źródło: Pixabay

Tak bankrutują firmy w UE. Jak na tym tle wygląda Polska?

Redakcja Redakcja Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 17
Eurostat podał dane, z których wynika, że już szósty kwartał z rzędu w 2023 roku wzrosła liczba wniosków o upadłość przedsiębiorstw w Unii Europejskiej. Tak źle jeszcze nie było.

Najwyższy poziom liczby upadłości od 2015 roku

Jak wskazuje Eurostat, w porównaniu z poprzednim kwartałem liczba upadłości wzrosła o 8,4 proc. i tym samym osiągnęła najwyższy poziom od rozpoczęcia zbierania danych w 2015 roku.

Upadłości we wszystkich sektorach gospodarki

Analiza upadłości według działalności pokazuje, że wszystkie sektory gospodarki odnotowały wzrost liczby upadłości w drugim kwartale 2023 r. w porównaniu z poprzednim kwartałem.

W czołówce znalazły się: zakwaterowanie i usługi gastronomiczne (wzrost o 23,9 proc.), transport i gospodarka magazynowa (o 15,2 proc.) oraz edukacja, opieka zdrowotna i działalność społeczna (wzrost o 10,1 proc.).


Gdzie odnotowano najwięcej upadłości?

W porównaniu z przedpandemicznym czwartym kwartałem 2019 roku, liczba upadłości w drugim kwartale 2023 r. była wyższa w większości sektorów gospodarki. Największe wzrosty liczby upadłości, w porównaniu z czwartym kwartałem 2019 r., odnotowały usługi noclegowe i gastronomiczne (więcej o 82,5 proc.) oraz transport i gospodarka magazynowa (więcej o 56,7 proc.).

Natomiast w drugim kwartale 2023 roku tylko w dwóch sektorach gospodarki liczba upadłości była niższa niż w przedpandemicznym IV kwartale 2019 roku. Chodzi o: przemysł (mniej o 11,5 proc.) i budownictwo (o 2,7 proc.).

Upadłości przedsiębiorstw w Polsce

Jak sytuacja wygląda w Polsce? Główny Urząd Statystyczny informował, że w drugim kwartale 2023 roku odnotowano 90 upadłości. To o 21,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie w poprzednim roku.

Najczęściej upadłości odnotowywano w przemyśle, usługach oraz zakwaterowaniu i gastronomii.

— Ze względu na wyróżnioną formę prawną, większą liczbę upadłości zanotowano m.in. dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (72 wobec 56 jednostek) oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (11 wobec 9 jednostek). Wśród podmiotów, dla których ogłoszono upadłość 74,2 proc. stanowiły spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (wobec udziału 70,0 proc. w II kwartale 2022 roku), a 11,3 proc. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (udział ten był taki sam, jak w II kwartale 2022 roku) — podał GUS. 

RB

(zdj. ilustracyjne / źródło: Pixabay)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj17 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka