Płonący rosyjski bombowiec Tu-22M3 na lotnisku wojskowym Sołcy / źródło: Twitter
Płonący rosyjski bombowiec Tu-22M3 na lotnisku wojskowym Sołcy / źródło: Twitter

Partyzantka ukraińska w Rosji. Pożar samolotu i zamknięte lotnisko

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 12
Do mediów społecznościowych trafiły zdjęcia płonącego rosyjskiego bombowca Tu-22M3, który – jak twierdzi Kreml – został zniszczony podczas sobotniego ataku drona w obwodzie nowogrodzkim. Do sprawy odniósł się również doradca ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych, Anton Heraszczenko.

Atak drona w obwodzie nowogrodzkim w Rosji

Rosyjskie Ministerstwo Obrony twierdzi, że w sobotę na lotnisku wojskowym Sołcy w obwodzie nowogrodzkim doszło do ataku drona. Kreml o to zdarzenie oskarżył Kijów, nazywając akcję jednocześnie "aktem terrorystycznym". 

Resort wydał oświadczenie, w którym poinformował o zestrzeleniu drona. Z kolei jego eksplozja miała wywołać pożar i uszkodzić jeden z samolotów.


Zdjęcia płonącego rosyjskiego bombowca

W niedzielę do mediów społecznościowych trafiły zdjęcia płonącego rosyjskiego samolotu Tu-22M3. Opublikował je m.in. Anton Heraszczenko, doradca ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych. W swoim wpisie podważył oskarżenia pod adresem Ukrainy, mówiące o ataku drona.

— Rosyjskie kanały publikują zdjęcia rzekomo płonącego naddźwiękowego bombowca Tu-22M3, zniszczonego wczoraj przez drona na lotnisku wojskowym Sołcy, w obwodzie nowogrodzkim w Rosji — poinformował. — Naoczni świadkowie donoszą, że dwa samoloty miały się zderzyć. Jeden z nich został uszkodzony, zaś drugi całkowicie spłonął — dodał.

Gdzie doszło do pożaru Tu-22M3?

Zdjęcia płonącego bombowca opublikował również na Twitterze profil Ukraine Weapons Tracker. Do wpisu załączono również plan lotniska oraz wskazano miejsce, w którym prawdopodobnie doszło do pożaru.


Zawieszona działalność lotnisk w Moskwie

W poniedziałek rano agencja Reutera poinformowała o zawieszeniu działalności dwóch lotnisk w Moskwie. Na lotnisku Domodiedowo czasowo ograniczone zostały przyloty i odloty, z kolei port lotniczy Wnukowo całkowicie zawiesił loty.

— Lotnisko Domodiedowo podjęło taką decyzję, by "zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa lotów" — przekazała agencja. Dodano, że na Wnukowie przyloty i odloty zawieszono po "strąceniu ukraińskiego drona nad regionem moskiewskim". Jak dodaje Reuters, rejsy zostały później wznowione. 

RB

(na zdjęciu: płonący rosyjski bombowiec Tu-22M3 na lotnisku wojskowym Sołcy / źródło: Twitter)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka