na zdjęciu: samolot F-16. fot. PAP/EPA.
na zdjęciu: samolot F-16. fot. PAP/EPA.

Ukraińskie media: Dostaniemy F-16 z ubiegłego wieku. Nie nadają się do latania

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 213
Ukraina otrzyma myśliwce F-16 wyprodukowane jeszcze w ubiegłym wieku i część z nich nie będzie nadawać się do latania – pisze w poniedziałek ukraiński portal Defence Express.

Ukraińskie media: Część z przekazanych F-16 nie nadaje się do latania

Portal zwraca uwagę, że Holandia, która ma 42 samoloty F-16 i wszystkie je przekaże Ukrainie, ostatnie maszyny tego typu otrzymała w 1992 r. Dania natomiast, od której Kijów ma dostać 19 myśliwców F-16, kupowała je w latach 80-tych ub. wieku.

„Przy tym choć Dania ma formalnie 44 sztuki F-16, tylko 30 z nich uważanych jest za nadające się do latania(…). Niektóre z nich będą używane do szkolenia, inne staną się tylko dawcami części zamiennych, ale znaczna część zasili siły powietrzne Ukrainy” – czytamy.

Według portalu wszystkie F-16, które dostanie od tych dwóch państw Ukraina, przechodziły modernizację od połowy lat 1990-tych do połowy 2000-nych w ramach programu Mid-Life Update(MLU), a także podlegały przeglądom w celu przedłużenia terminu eksploatacji.


Defence Express podkreśla, że choć wersji MLU daleko do najnowszej – F-16V Block 70/72 – to jest to pełnowartościowy, wielozadaniowy myśliwiec, którzy może wykonywać cały szereg zadań, włącznie z walką powietrzną na odległość ponad 100 km oraz z wykorzystaniem szerokiego wachlarza broni precyzyjnego rażenia.

”Nie można jednak wykluczać scenariusza, że niektóre myśliwce mogą przejść jakąś dodatkową modernizację, z uwzględnieniem grafiku ich przekazywania, który będzie rozciągnięty w czasie” - pisze portal.

Defence Express zauważa, że Rumunia, która posiada myśliwce F-16 wyprodukowane w tym samym czasie, co te przekazywane Ukrainie, zamierza je eksploatować do połowy lat 30-tych XXI wieku.

„Eksploatacja samolotów w warunkach wojennych znacznie, bo kilkakrotnie, szybciej +wypala+ potencjał tych maszyn. Trzeba to uwzględniać, szacując ostateczny termin eksploatacji. Ale w każdym razie kwestia +myśliwca dla zwycięstwa+ została już w ukraińskich siłach zbrojnych rozwiązana” – ocenia portal. 

SW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka