Fot. Twitter/@SlawomirMentzen
Fot. Twitter/@SlawomirMentzen

Duże zmiany względem ostatnich sondaży. Konfederacja zaczyna rosnąć

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 56
Ostatnie sondaże IBRIS dla "Wydarzeń" Polsatu oraz United Surveys dla Wirtualnej Polski wskazywały, że Konfederacja ostro traci wyborców. Nieco łaskawszy dla partii Sławomira Mentzena okazał się sondaż Social Changes dla portalu wPolityce.pl.

Konfederacja rośnie, a PiS z dużą przewagą 

"Na które ugrupowania polityczne oddałbyś głos, gdyby wybory do polskiego parlamentu odbywały się w najbliższą niedzielę?" – tak brzmiało pytanie, które pracownia Social Changes na zlecenie wPolityce.pl zadała ankietowanym.

39 proc. z nich odpowiedziało, że na Zjednoczoną Prawicę, czyli tyle samo co w badaniu Social Changes tydzień temu. Na Koalicję Obywatelską oddało by głos 29 proc. ankietowanych, czyli bez zmian. Konfederację popiera natomiast 13 proc. badanych (wzrost o 3 punkty proc.), Lewicę – 7 proc. (spadek o 2 pkt. proc.). Głosowanie na Polskę 2050 deklaruje 5 proc. wyborców (spadek o 1 pkt. proc.).


Poniżej progu wyborczego znalazłyby się: PSL, na które chce zagłosować 4 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt. proc.) oraz Kukiz'15 i Porozumienie, które mogą liczyć na 1 proc. głosów. W wariancie uwzględniającym Trzecią Drogę, czyli wspólny start PSL i Polski 2050, ma ona poparcie 8 proc. wyborców - balansuje na granicy progu dla koalicji. 

Szokujące sondaże 

Ostatnie sondaże IBRIS dla "Wydarzeń" Polsatu oraz United Surveys dla Wirtualnej Polski wskazywały zupełnie inny pejzaż. Dużą część wyborców traciła we wspomnianych sondażach Konfederacja. Partia Mentzena kolejno mogła liczyć na 11,8 proc. i 7,8 proc. poparcia. 

Również Zjednoczona Prawica w sondażach dla Polsatu i WP  zaliczyła lekki zjazd w notowaniach. Mogłaby uzyskać kolejno poparcie na poziomie 32,4 proc. i 34,5 proc. Z kolei Koalicja Obywatelska 30,6 proc. i 31,2 proc. 

Trzecia Droga w obu wspomnianych sondażach przebiła próg wyborczy. Na koalicję Polski 2050 i PSL wskazało 9 proc. badanych. 

MP

Fot. Twitter/@SlawomirMentzen

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka