Fot. Twitter/@MZ_GOV_PL
Fot. Twitter/@MZ_GOV_PL

W Rzeszowie rośnie liczba ofiar legionelli. Zebrał się sztab kryzysowy

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 32
Z powodu zakażenia bakterią legionella w Rzeszowie zmarło już pięć osób, a 71 przebywa w szpitalach. W związku z tym zwołano sztab kryzysowy na czele z minister zdrowia Katarzyną Sójką. "Weryfikowany jest wariant dotyczący miejskiej sieci wodociągowej jako źródła zakażenia bakterią" – informuje resort.

Sztab kryzysowy w Rzeszowie 

W spotkaniu sztabu kryzysowego bierze udział prezydent Konrad Fijołek, Jaromir Ślączka, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Zbigniew Sowa, dyrektor miejskiego wydziału zarządzania kryzysowego oraz dyrektorzy spółek komunalnych i odpowiedzialnych za środowisko. 

Bartosz Gubernat z kancelarii prezydenta Rzeszowa powiedział, że „na spotkaniu zostanie omówiona sytuacja związana z zakażeniami legionellą”.


W czwartek do Rzeszowa ma przyjechać wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, przewodniczący Zespołu Zarządzania Kryzysowego Ministra. W międzyczasie pojawiły się doniesienia o piątej ofierze śmiertelnej zakażenia legionellą. 

Źródłem legionelli może być miejska sieć wodociągowa 

W nocy ze środy na czwartek, w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim obradował sztab kryzysowy zwołany w trybie pilnym. W naradzie wraz minister zdrowia Katarzyną Sójką oraz wiceministrem zdrowia Marcinem Martyniakiem uczestniczyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz szef GIS Krzysztof Saczka.

Po spotkaniu, ministerstwo Zdrowia poinformowało w mediach społecznościowych, że „weryfikowany jest wariant dotyczący miejskiej sieci wodociągowej jako źródła zakażenia. Ustalono strategię dalszych działań zmierzających do wygaszenia ogniska choroby niezbędnych do natychmiastowego podjęcia przez właściwe organy".

W środę szef rzeszowskiego sanepidu Jaromir Ślączka poinformował, że liczba hospitalizowanych osób w woj. podkarpackim, u których potwierdzono zakażenie bakterią Legionella pneumophila, wzrosła do 71. Cztery osoby zmarły.

Pierwsze wyniki w poniedziałek 

Sanepid w związku z zakażeniem wszczął dochodzenie epidemiologiczne. Pierwsze wyniki próbek pobranych z miejskich wodociągów mają być znane w poniedziałek.

MP

Fot. Twitter/@MZ_GOV_PL

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości