Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Legionella szaleje w Rzeszowie. Coraz więcej ofiar

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 42
Z powodu zakażenia legionellą w Rzeszowie zmarła ósma osoba. Rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie Andrzej Sroka tłumaczy, że pacjent był obciążony chorobami przewlekłymi. Zakażenie wody bada Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Rzeszów. Nie żyje kolejna osoba 

Zmarła ósma osoba zakażona legionellą. Mężczyzna był hospitalizowany w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie przy ul. Rycerskiej. "Był pacjentem z wielochorobowością, w tym z chorobą nowotworową. Testy potwierdziły u niego obecność bakterii" – powiedział rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie Andrzej Sroka.

Wzrosła też liczba osób zakażonych legionellą, które przebywają w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc. "U kolejnych ośmiu pacjentów badania potwierdziły obecność bakterii” – przekazał Andrzej Sroka. To oznacza, że w szpitalu przy ul. Rycerskiej obecnie jest 18 pacjentów z potwierdzoną legionellą.

W piątek sanepid informował o 113 osobach hospitalizowanych, u których wykryto legionellę. Wszyscy są pacjentami szpitali na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego, Dębicy, Przemyśla, Kolbuszowej, Łańcuta oraz Sędziszowa Małopolskiego.

Większość zachorowań dotyczy osób starszych, które nie są zbyt mobilne i nie korzystały z infrastruktury miejskiej, nie chodziły do galerii handlowych, hipermarketów czy w pobliże miejskich fontann. Nie mają też w domach klimatyzacji. Legionellą nie można się zarazić od człowieka albo pijąc wodę, w której znajduje się bakteria. Do zakażenia dochodzi podczas wdychania aerozolu, który powstał ze skażonej wody.

Wyniki badań próbek, które zostały pobrane z miejskiego wodociągu oraz domów i mieszkań osób zakażonych, sanepid przedstawi w najbliższy poniedziałek.


Dezynfekcja miejskiej sieci wodociągowej

W sobotę rozpocznie się dezynfekcja miejskiej sieci wodociągowej w Rzeszowie. Zostanie wprowadzony chlor w dawkach 20 razy wyższych niż normalnie obowiązują. Chlor zostanie wypłukany w niedzielę. Dezynfekcja rozpocznie się w Zakładzie Uzdatniania Wody przy ul. Zwięczyckiej w Rzeszowie. 

Taki poziom chloru, to więcej niż ma chlorowana woda w basenie. Dlatego w sobotę, ale również w niedzielę, kiedy sieć wodociągowa będzie płukana, lepiej nie pić wody prosto z kranu. Czyszczenie wodociągu potrwa kilka godzin. Trzeba poczekać, aż woda z podwyższoną zawartością chloru dojdzie do końca sieci wodociągowej, która w Rzeszowie ma ok. 1 tys. km.

ABW bada zakażenie w Rzeszowie 

Pierwsze zgłoszenie o zakażeniu bakterią legionella sanepid otrzymał w czwartek, 17 sierpnia. Zakażenie stwierdzono u jednego z pacjentów Klinicznego Szpitala Uniwersyteckiego w Rzeszowie. Tego samego dnia rozpoczęło się dochodzenie epidemiologiczne. W nocy ze środy na czwartek, w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim, obradował sztab kryzysowy zwołany w trybie pilnym. Do Rzeszowa przyjechała minister zdrowia Katarzyna Sójka i wiceminister zdrowia Marcin Martyniak, w naradzie uczestniczyła także Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki oraz szef GIS Krzysztof Saczka.

Po spotkaniu, Ministerstwo Zdrowia poinformowało w mediach społecznościowych, że "weryfikowany jest wariant dotyczący miejskiej sieci wodociągowej jako źródła zakażenia". "Ustalono strategię dalszych działań zmierzających do wygaszenia ogniska choroby niezbędnych do natychmiastowego podjęcia przez właściwe organy" - dodano.

W piątek poinformowano, że przyczyny zakażeń legionellą w Rzeszowie sprawdzają funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. – Mogę jedynie powiedzieć tyle, że aktualny stan zagrożeń i wyzwań dla Polski sprawia, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego musi sprawdzać wszelkie sygnały o chociażby potencjalnych działaniach celowych destabilizujących państwo polskie. Z tego powodu Agencja podjęła czynności związane z zatruciami legionellą. Celem działań funkcjonariuszy jest wykluczenie ewentualnych scenariuszy, które wskazywałyby na celowe działanie tej sprawie – tłumaczył w rozmowie z Salon24 Stanisław Żaryn, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej. 

MP

Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości