n/z: Uroczysta przysięga żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej na Rynku w Bieruniu, fot. PAP/Zbigniew Meissner
n/z: Uroczysta przysięga żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej na Rynku w Bieruniu, fot. PAP/Zbigniew Meissner

Kluczowe umowy dla armii zatwierdzone. Prezydent: Myśleli, że mogą nas wziąć od Wschodu

Redakcja Redakcja Bezpieczeństwo Narodowe Obserwuj temat Obserwuj notkę 121
We wtorek minister obrony narodowej podpisał umowy dotyczące programu Narew. – Kontrakty podpisane przez szefa MON prowadzą do kontynuacji podjętych przez rząd programów modernizacji polskiej armii i zapewnienia bezpieczeństwa Rzeczpospolitej - ocenił we wtorek Zwierzchnik Sił Zbrojnych, prezydent Andrzej Duda.

Szef MON zatwierdził umowy w sprawie programów Narew i Wisła

Szef MON zatwierdził we wtorek: umowę na realizację II fazy programu Wisła, umowy dotyczące rozwoju programu Narew, które dotyczą pozyskania przeciwlotniczych zestawów rakietowych krótkiego zasięgu, umowę na pozyskanie 2 dywizjonów dla 2 nowych Morskich Jednostek Rakietowych, umowę na dostawę zautomatyzowanych stanowisk dowodzenia ZENIT-MP+, umowę na dostawę blisko 1700 bezzałogowych statków powietrznych.


Prezydent: To działania, które prowadzą do zapewnienia bezpieczeństwa RP

Prezydent powiedział, że umowy podpisane we wtorek przez szefa MON, "prowadzą do kontynuacji podjętych przez rząd programów modernizacji polskiej armii, a tak naprawdę zapewnienia bezpieczeństwa Rzeczpospolitej i wszystkim jej mieszkańcom, oraz naszym sąsiadom i całej wschodniej flance NATO".

Andrzej Duda wspominał, że "kiedy w 2015 roku został wybrany na prezydenta, większość polskich dowódców, generalicji, z którymi się spotykał wychodziła z założenia, że obrona Polski od strony wschodniej powinna się zaczynać na Wiśle". Jak mówił, "to znaczy, że wszystkie istotne jednostki Wojska Polskiego powinny być przemieszczone na stronę zachodnią Wisły i stamtąd dopiero rozpoczynać obronę Polski".

"Zakładali, że jeśli zostaniemy od Wschodu zaatakowani, to wschodnia Polska zostanie zajęta przez napastników. Od samego początku wzbudzało to mój sprzeciw i kiedy Zjednoczona Prawica wygrała wybory jesienią 2015 roku, przystąpiliśmy do zdecydowanej zmiany tej koncepcji" - relacjonował. "Na szczęście tych dowódców, generałów nie ma już w czynnej służbie w polskim wojsku. Dzisiaj jest zupełnie inne podejście do obrony Rzeczpospolitej. Dzisiaj każdy skrawek polskiej ziemi liczy się tak samo i każdy skrawek polskiej ziemi jest broniony" - dodał.

Ponad cztery procent naszego PKB na obronność

Prezydent przypomniał, że "pomysł na te są programy pojawił się w 2016 roku - żeby kupić zestawy Patriot, żeby modernizować naszą armię, żeby budować polską obronę powietrzną". "To dzisiaj jest realizowane konsekwentnie, za co dziękuję ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi" - dodał. "Z żelazną konsekwencją podpisywane są kolejne umowy i pozyskiwane kolejne środki na to, aby te niesłychanie drogie, ale i najnowocześniejsze systemy stanowiły o bezpieczeństwie naszych rodaków" - podkreślił.

Andrzej Duda stwierdził, że w przyszłym roku planowane jest wydanie 137 mld zł na obronność. "To jest kwota, która robi wrażenie na całym świecie, to jest ponad cztery procent naszego PKB" - powiedział prezydent, dodając, że tak duże nakłady na obronność pozwalają na dynamiczną modernizację polskiej armii, w wielu sektorach jednocześnie.

Prezydent podkreślił, że państwa, które są zagrożone, nie oszczędzają na wydatkach dotyczących obronności, ale w wielu przypadkach te starania mogą okazać się zbyt późne. Tak jak wydarzyło się w Polsce przed wybuchem II wojny światowej.


W przyszłym roku planujemy wydać 137 mld zł na obronność; to ponad 4 proc. naszego PKB; nie ma takiej ceny, której nie warto zapłacić za to, by Polska była wolna, suwerenna, niepodległa, a Polacy mogli żyć bezpiecznie - powiedział we wtorek w Kielcach prezydent Andrzej Duda.

Program Wisła już na kolejnym etapie

Andrzej Duda poinformował, że "pierwszą część budowy systemu Wisła mamy za sobą, teraz rozpoczynamy kolejną". "Trzy dywizjony, sześć baterii Patriot wkrótce zasili naszą obronę powietrzną, z tymi dzisiaj zatwierdzonymi elementami, budującymi system Narew i system Pilica, będą stanowiły cały wielki system obronny powietrznej przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Rzeczpospolitej" - tłumaczył. Zwrócił uwagę, że "w połączeniu ze wszystkimi systemami elektronicznymi i systemami sterowania będzie to najnowocześniejszy system w Europie".

n/z: Uroczysta przysięga żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej na Rynku w Bieruniu, fot. PAP/Zbigniew Meissner

SW

Czytaj dalej: 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj121 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo