Przedszkole nr 20 przy ulicy Sempołowskiej, fot. Facebook/strona placówki
Przedszkole nr 20 przy ulicy Sempołowskiej, fot. Facebook/strona placówki

Bakteria Legionelli w warszawskim przedszkolu. Sanepid nie zaleca zamknięcia placówki

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
W przedszkolu publicznym numer 20 przy ulicy Sempołowskiej wykryto bakterię Legionella. Sanepid nie nakazał zamknięcia placówki, ale wydał zalecenia.

Pozytywny wynik na obecność bakterii

"Przeprowadzone badania wody na okoliczność występowania bakterii Legionella wykazały pozytywny wynik. Przedszkole ściśle współpracuje z Sanepidem i wykonuje jego zalecenia" - przekazała w mediach społecznościowych placówka.W oświadczeniu podkreślono, że Legionellą nie można zarazić się od chorego człowieka ani nawet pijąc skażoną wodę. "Do zakażenia dochodzi tylko poprzez wdychanie aerozolu skażonej wody" - dodano.

Zaznaczono, że w warunkach przedszkolnych do zakażenia może dojść tylko biorąc prysznic.


Sanepid nie zaleca zamknięcia placówki

Sanepid nie zaleca zamknięcia placówki, wydał jednak zalecania. Natryski mają być zamknięte przez 7 dni, należy rozkręcić prysznice i je zdezynfekować. Badania należy powtórzyć po 7 dniach. Placówka przekazała, że w środę zostanie również przeprowadzone tzw. przegrzanie wody czyli podgrzanie jej do temperatury 70 stopni Celsjusza, w której bakteria ginie.

Wiadomo, że Legionella występuje w wodzie i rozmnaża się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza. Powyżej tej temperatury bakteria ulega likwidacji.

Dotychczas odnotowano 166 potwierdzonych przypadków zakażeń bakterią Legionella. Najwięcej w Rzeszowie - 112 i powiecie rzeszowskim - 38. Pozostałe 16 przypadków dotyczy innych powiatów. Jak podał w środę dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie Jaromir Ślączka, zmarło już 21 osób z potwierdzonym zakażeniem Legionella pneumophila. U wszystkich osób, które zmarły odnotowano choroby współistniejące.

ja

(Na zdjęciu budynek przedszkola nr 20 przy ulicy Sempołowskiej, fot. Facebook/strona placówki)

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj1 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości