fot. Pixabay
fot. Pixabay

Legionella nadal groźna. Na szkoły i przedszkola padł blady strach

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 27
Łącznie do tej pory chorobę legionistów zdiagnozowano u 157 osób. Sanepid w Rzeszowie poinformował, że do tej pory zmarło 18 osób zakażonych, u kolejnych dwóch pacjentów potwierdzono zakażenie. Liczba zakażeń wzrasta, a za kilka dni rozpoczyna się nowy rok szkolny.

Bilans zakażeń bakteriami Legionelli

Zmarło 9 mężczyzn i 9 kobiet, osoby te były w wieku od 53 do 98 lat. U wszystkich osób, które zmarły występowały choroby współistniejące.

Wszyscy pacjenci hospitalizowani są w szpitalach na terenie Rzeszowa, powiatu rzeszowskiego, Dębicy, Przemyśla, Kolbuszowej, Łańcuta, Sędziszowa Małopolskiego, Jasła i Lublina. Najwięcej osób z Legionellą jest w Rzeszowie – 105 pacjentów, w powiecie rzeszowskim – 35, w dębickim jest czterech pacjentów, trzech w powiecie ropczycko-sędziszowskim, dwóch w powiecie łańcuckim.
Po jednym zakażeniu odnotowano u pacjentów z powiatów: jasielskiego, przeworskiego, przemyskiego, kolbuszowskiego, niżańskiego, stalowowolskiego oraz powiatu opolskiego w województwie lubelskim.

Cały czas prowadzone jest dochodzenie epidemiologiczne w celu ustalenia źródła zakażenia.


Wielka dezynfekcja miejskiej sieci wodociągowej

Władze Rzeszowa podjęły decyzję o tym by wszystkie wewnętrzne instalacje wodne w placówkach oświatowych zostały dodatkowo przepłukane.

- Sześć dni temu w Rzeszowie odbyła się dezynfekcja miejskiej sieci wodociągowej. Do tysiąca kilometrów rur wpuszczono 20-krotnie większą dawkę chloru niż zwykle. Następnie wypłukano sieć, pozbywając się nadmiaru chloru. Podobny zabieg przeprowadzono w instalacjach wodnych w placówkach oświatowych. Woda z chlorem została spuszczona, następnie wszystkie wewnętrzne instalacje ciepłej wody i cyrkulacji zostały dodatkowo przepłukane. Zostało to zrobione na początku tygodnia Jesteśmy gotowi na pierwszy dzwonek – deklaruje Artur Gernand z kancelarii prezydenta Rzeszowa.

Oprócz tego Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie, tuż przed nowym rokiem szkolnym, opublikowała na swojej stronie internetowej „Wytyczne dla placówek oświatowo-wychowawczych dotyczące postępowania z ciepłą i zimną wodą w wewnętrznych systemach wodociągowych w ramach działań zapobiegających zakażeniom bakteriami z rodzaju Legionella.

Kuratorium przesłało wytyczne do szkół oraz przedszkoli

Adam Sidor, Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, zaznaczył, że wśród jego rekomendacji jest m.in. właściwa konserwacja „punktów wypływu wody" i utrzymanie odpowiedniej temperatury. W kranach woda powinna mieć co najmniej 55 stopni Celsjusza, w podgrzewaczach 60 stopni. W ten sposób można zmniejszyć prawdopodobieństwo namnażania się Legionelli.
W dokumencie jest informacja mowa o „płukaniu wewnętrznych systemów wodociągowych wody ciepłej i zimnej" oraz „utrzymywaniu urządzeń i wewnętrznego systemu wodociągowego pod kontrolą".

Podkarpacki inspektor sanitarny przypomina również o regularnym sprawdzaniu i utrzymywaniu odpowiedniego poziomu pH wody, a tam gdzie to konieczne - stężenia środków dezynfekcyjnych. Ponadto Małgorzata Rauch, podkarpacki kurator oświaty, została poproszona o przesłanie zaleceń sanepidu do dyrektorów i kierowników szkół oraz przedszkoli.

Pomimo podjęcia wielu działań nadal nie udało się ustalić źródła zakażenia nadal nie jest znane. Wiadomo natomiast, że Legionella występuje w wodzie i rozmnaża się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza.

Tomasz Wypych

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości