źródło: PAP
źródło: PAP

Mocny transfer dla Trójmorza. Dołącza nowe państwo

Redakcja Redakcja Trójmorze Obserwuj temat Obserwuj notkę 89
- Sukces tego szczytu to przystąpienie do Inicjatywy Trójmorza Grecji. Grecja została przyjęta jako państwo Unii Europejskiej na pełnych prawach członkowskich do Trójmorza, ale sukcesem jest również przystąpienie jako partnera stowarzyszonego Mołdawii oraz Ukrainy - ocenił w środę prezydent Andrzej Duda. Grecja to nowy "transfer" do inicjatywy Trójmorza.

Prezydent Duda na szczycie Trójmorza w Bukareszcie

Prezydent Duda bierze udział w 8. Szczycie i Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie. Po wspólnych rozmowach przywódców Polski i Rumunii Klausa Iohannisa, Litwy - Gitanasa Nausedy oraz premiera Chorwacji - Andreja Plenkovicia - odbyła się ich wspólna konferencja prasowa.

Duda: Do Trójmorza dołączy Grecja  

"Sukces tego szczytu to przystąpienie do Inicjatywy Trójmorza Grecji. Grecja została przyjęta jako państwo Unii Europejskiej na pełnych prawach członkowskich do Trójmorza, ale (sukcesem jest) również przystąpienie jako partnera stowarzyszonego Mołdawii oraz Ukrainy - (...) dwóch państw, które są na ścieżce wejścia do Unii Europejskiej" - powiedział polski prezydent na konferencji prasowej.

Jego zdaniem, "ten szczyt Trójmorza jest tak ważny, a zarazem jest taki liczny, ponieważ inicjatywa Trójmorza pokazała swoją wartość szczególnie w ostatnim czasie". - Zobaczyliśmy, jak bardzo ważne były wszystkie projekty infrastrukturalne, które już udało nam się (podjąć) w ramach Inicjatywy Trójmorza lub jak ważne są te, które zamierzamy zrealizować, oraz te w trakcie realizacji - wyjaśnił Andrzej Duda.

"Konieczna jest pomoc Ukrainie"

W ocenie prezydenta, "wojna na Ukrainie, konieczność dostaw na Ukrainę i eksportowania produktów z Ukrainy - po to, żeby Ukraina mogła w miarę normalnie funkcjonować w tej niezwykle trudnej sytuacji - pokazały, jak ważne są połączenia infrastrukturalne w Europie Środkowej i jak bardzo ważna jest współpraca między naszymi krajami".

Andrzej Duda poinformował, że "państwa Trójmorza w latach 2018-2021 na same projekty infrastrukturalne wydały ponad 80 mld euro". "Jeśli dodamy do tego wydatki na badania i rozwój, to jest to już 117 mld euro" - dodał. Grecja została formalnie przyjęta do Inicjatywy Trójmorza na szczycie organizacji w Bukareszcie.

MB

Źródło zdjęcia: Andrzej Duda w Bukareszcie. Fot. PAP/Marcin Obara

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj89 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka