Karpacz 2023. Jakiej globalizacji oczekujemy? "Cierpimy na nadmiar manipulacji"

Redakcja Redakcja Forum Ekonomiczne w Karpaczu Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
Podczas panelu ekspertów z różnych dziedzin dowiedzieliśmy się m.in. o tym, że zagrożeniem dla globalizacji będzie rywalizacja Stanów Zjednoczonych i Chin, które zaczęły budować wokół siebie tzw. bloki. Ciekawych wątków było znacznie więcej.

Panel, w którym wzięli udział m.in. Jacek Chwedoruk (Rothschild & Co.), Paweł Jakubik (Microsoft), Rafał Ogrodnik (TVN Warner Bros. Discovery) czy Sławomir Sikora (City Handlowy), dotyczył tematu globalizacji i czekających ją perspektyw, tym bardziej w obliczu ostatnich kryzysów jak wojna na Ukrainie i pandemia.  

Transformacja energetyczna

Prof. z SGH Alina Szypulewska-Porczyńska, która prowadziła dyskusję, zapytała jak zarządzać globalizacją, aby była bardziej sprawiedliwa. Nie udało się jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ różne państwa są na różnych etapach rozwoju, panuje więc zbyt duże rozwarstwienie.

- Mega trend transformacji energetycznej, w kierunku źródeł energii odnawialnej. Czy takie trendy poprawią nam jakość życia? Wydaje się, że tak, ale trzeba je umiejętnie moderować - mówił Jacek Chwedoruk (Rothschild & Co.). - Wiele nowych technologii wymaga zbudowania infrastruktury. Na lunchu rozmawialiśmy o tym: kura czy jajko. I jajko, bo najpierw zbudowanie stacji do ładowania samochodów elektrycznych, pozwoli nam rozpoczęcie sprzedawania tychże aut. Zastosowanie energii atomowej, która ma zastąpić paliwa kopalne, cierpi z powodu rosnących kosztów.

Produkt zwany chmurą chwalił przedstawiciel Microsoft. Zauważył również, że już po pandemii i rozpoczęciu wojny na Ukrainie, na dobre rozkręca się sztuczna inteligencja. - Chmura nie ma granic, to są sieci szkieletowe. Wpływ technologii na globalizację: będąc po pandemii, po najechaniu Ukrainy przez Rosję, ChatGPT wchodzi do gry - mówił Paweł Jakubik. Wspomniał o cyberbezpieczeństwie, ponieważ - jego zdaniem - chmura broni bardziej, niż jesteśmy w stanie się lokalnie chronić w każdy inny sposób.

Rafał Ogrodnik (TVN Warner Bros. Discovery): - Cierpimy na nadmiar informacji, mamy zalew fake newsów, mamy problem z odróżnieniem autorytetów od nie-autorytetów. W TVN24 stawiamy na jakość - zapewniał. 


Inwestycje w Polsce

O inwestycjach i zmianie podejścia przez Polskę, ale też zagranicznych inwestorów do nas mówił Krzysztof Drynda (Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna INVEST-PARK): - Najpierw przyciągaliśmy w Polsce montownie, centra badań rozwoju, a teraz jesteśmy już konkurentem w skali globalnej. Jesteśmy jednym z najlepszych rynków w ściąganiu nowych inwestycji.

Panelista sygnalizował, że problemem jest kapitał ludzki. - Czyli dostęp do specjalistów. Aczkolwiek jak rozmawiamy z inwestorami, to mówią, że przyciąga ich właśnie kapitał ludzki - mówił Drynda. - W Wałbrzyskiej Strefie staramy się od razu przygotowywać tereny pod tzw. klucz, więc gdy przychodzi potencjalny inwestor, to może od razu rozpoczynać działania, nie trzeba czekać na przygotowanie terenów. W Polsce jesteśmy liderem w produkcji baterii do samochodów elektrycznych - wspomniał. 

- Rywalizowaliśmy z Węgrami, Czechami czy Rumunią, natomiast teraz zdarzają się projekty rozważające Polskę, Niemcy czy Francję - przypomniał Drynda. 

Przedstawiciel City Handlowy natomiast zwrócił uwagę na zagrożenia. - Świat się zmniejsza. Globalizacja zaczęła mi się kojarzyć właśnie z tym. Granice państw zaczęły odgrywać coraz mniejszą rolę w zarządzaniu międzynarodowymi firmami. Miliard osób wyszło z ubóstwa podczas nasilenia globalizacji - powiedział Sławomir Sikora.

- Zagrożeniem dla globalizacji będzie rywalizacja Stanów Zjednoczonych i Chin, które będą budowały wokół siebie bloki. Ale technologia może pomóc w cyberatakach, czyli zagrożeniom łańcuchów dostaw. 

Forum Ekonomiczne 2023 w Karpaczu/Salon24

MD

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj2 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka