źródło: Canva
źródło: Canva

Wynik wyborów jest już jasny? Rosną dwie partie, PiS miażdży PO w nowym sondażu

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 111
Duży dystans w sondażach między Platformą Obywatelską a Zjednoczoną Prawicą. Chęć głosowania na PiS zadeklarowało 39 proc. badanych; na Koalicję Obywatelską wskazało 30 proc. badanych - wynika z sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl. Rosną też notowania Konfederacji.

Social Changes: Duża przewaga PiS nad PO

Zjednoczona Prawica z dużą przewagą nad Koalicją Obywatelską, Trzecia Droga powyżej progu, w Sejmie 5 ugrupowań - czytamy w opublikowanym w piątek materiale na portalu wPolityce.pl.

Jak podkreślono, "najnowszy sondaż poparcia dla partii politycznych, zrealizowany przez pracownię Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl, potwierdza wyraźne prowadzenie Prawa i Sprawiedliwości". Obóz Jarosława Kaczyńskiego utrzymuje wysoką przewagę nad Koalicją Obywatelską. Dobry wynik notuje Konfederacja. Trzecia Droga przekracza próg wyborczy - informują autorzy tekstu.

W badaniu, zrealizowanym przed rejestracją komitetów wyborczych (6 września), chęć głosowania na Zjednoczoną Prawicę zadeklarowało 39 proc. badanych, co oznacza spadek o 1 punkt procentowy w porównaniu z poprzednią falą naszych badań - czytamy.


Na Koalicję Obywatelską wskazało 30 proc. badanych, co oznacza spadek o 1 punkt procentowy. Konfederacja może liczyć na 13 proc. poparcia (wzrost o 2 punkty procentowe).

Lewicę zamierza poprzeć 7 proc. respondentów (wynik bez zmian), a Polska 2050 notuje wzrost o 1 punkt i wynik 5 proc. Zyskuje również Polskie Stronnictwo Ludowe, na które chce oddać głos 5 proc. badanych - o 2 punkty więcej niż poprzednio.

Startujące osobno Kukiz '15 oraz Porozumienie mogłyby liczyć na 1 punkt poparcia.

Jak zauważył portal, "w badaniu uwzględniającym wspólny start PSL-u oraz Polski 2050 (co jest już pewne), Trzecia Droga zdobywa 10 proc. poparcia - a więc powyżej 8 proc. progu dla koalicji".

Deklarowana frekwencja wyborcza wynosi 67 proc. (spadek o 1 punkt procentowy).

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach od 1 do 4 września 2023 r. na panelu internetowym na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1049 osób.


Kolejny zły sondaż dla PO. PiS ucieka opozycji

Na PiS chciałoby głosować już 37 proc. respondentów również według Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Druga w stawce jest KO z poparciem 31 proc.

To fatalny wynik. W poprzednim badaniu tej pracowni  Koalicja Obywatelska była na pozycji lidera z poparciem 32 proc. Drugie było Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 31 proc. Tamten sondaż zaprezentowano 6 czerwca.

Więcej o tym badaniu przeczytasz tutaj:


MB

Fot. Prezes PiS Jarosław Kaczyński/ Canva, PAP

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka