źródło: Twitter
źródło: Twitter

Dantejskie sceny u naszych sąsiadów. Bójka premierów nagrana

Redakcja Redakcja Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 30
Wydawać by się mogło, że w Polsce negatywne emocje między politykami sięgają zenitu. To jednak nic w porównaniu do Słowacji. W tym niewielkim kraju doszło do bójki między byłym premierem Igorem Matovičem a byłym wicepremierem Robertem Kaliniakiem. W ruch poszły pięści. Wszystko odbyło się na oczach zdezorientowanego tłumu.

Bójka słowackich polityków w aucie. Wszystko się nagrało

Matovič, który jest szefem partii Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości (OLANO), przyjechał samochodem z hasłem skierowanym do wyborców: „nie oddamy was mafii” na konferencję prasową lidera partii Kierunek-Słowacka Socjaldemokracja (Smer-SSD), byłego trzykrotnego premiera Roberta Ficy. Przez megafon krytykował politycznych konkurentów w przedterminowych wyborach parlamentarnych, które odbędą się 30 września br.

Jeden z liderów Smer, były wicepremier i były szef MSW Robert Kaliniak, chciał wyrwać mikrofon Matoviciowi, który m.in. nazwał jego ugrupowanie „mafią” i przekonywał, że polityka Smer doprowadziła do napływu nielegalnych migrantów. Podczas szamotaniny lider OLANO próbował kopniakiem uniemożliwić zabranie mu mikrofonu. Inny polityk Smer, który później został zatrzymany przez policję, wymierzył mu ciosy pięścią. Całe zdarzenie się nagrało. Słowaccy internauci umieścili je na platformie X (dawniej Twitter):

Słowaccy politycy od dawna są śmiertelnymi wrogami

Między Matoviciem a posłami Smer dochodziło w przeszłości do podobnych incydentów w gmachu parlamentu. Dla OLANO Smer jest głównym przeciwnikiem politycznym. Krytykując partię Ficy i zarzucając jej korupcję i mafijne układy, ruch Matovicia wygrał w 2020 roku wybory parlamentarne, a jego przewodniczący został premierem.

Według obecnych sondaży ugrupowanie Matovicia nie ma pewności, że po wyborach pozostanie w parlamencie. Smer jest liderem przedwyborczych rankingów.


MB

Fot. Bójka słowackich polityków. Źródło: Twitter/OstraVanda

Czytaj dalej:
Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka