na zdjęciu: ul. Żelazna 67 w Warszawie. fot. Google Maps
na zdjęciu: ul. Żelazna 67 w Warszawie. fot. Google Maps

Jedna z najdroższych monet w historii polskiej numizmatyki. Aukcja trwała minutę

Redakcja Redakcja Finanse Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
Jedna minuta - tyle czasu trwała licytacja jednej z najdroższych złotych monet wybitych w Polsce. Wybita w Bydgoszczy moneta o nominale 50 dukatów z 1621 roku została sprzedana na aukcji Antykwariatu Numizmatycznego Michała Niemczyka za kwotę 2,7 mln zł.

Niebywała kwota za złotą monetę na aukcji w warszawskim antykwariacie

Moneta z 1621 roku waży aż 174,9 g i ma średnicę 68,2 mm. Na awersie znajduje się popiersie Zygmunta III Wazy. Natomiast na rewersie widnieje zdobiona tarcza herbowa polsko-szwedzka. Została wybita w złocie wysokiej próby. Design monety idealnie oddaje artystyczne połączenie nachodzących na siebie epok renesansu i baroku.

Cena wywoławcza tego waloru wynosiła "jedyne" 2 miliony złotych. Sprzedano ją za 2,7 mln, ale z doliczeniem tzw. opłat aukcyjnych kupujący będzie musiał za nią zapłacić około 3 mln zł.

"Studukatówka koronna z 1621 r. i wybite jej stemplami monety innych nominałów, w tym oferowana powyżej 50-dukatówka, należą do jednych z największych i najrzadszych monet na świecie. Wykonano ją w mennicy koronnej w Bydgoszczy. Emisja ta wiązana jest ze zwycięstwem odniesionym w 1621 roku pod Chocimiem nad armią turecką" – napisano na stronie Antykwariatu Numizmatycznego Michała Niemczyka w Warszawie.

Warto dodać, że jest to tzw. moneta okolicznościowa. Mało prawdopodobne, żeby monety o takim nominale służyły do zwykłego handlu. Byłoby to bardzo niepraktyczne. Poza tym złota 50-dukatówka została wybita prawdopodobnie w kilku egzemplarzach.

Kolekcjonerzy kochają monety Zygmunta III Wazy

Warto zaznaczyć, że panowanie Zygmunta III Wazy to jeden z najciekawszych okresów dla polskiej numizmatyki. W tym czasie wybijano aż 21 różnych nominałów (od denara do 100 dukatów) w srebrze i złocie. Pieniądz za czasów władcy szwedzkiego pochodzenia bito w aż w 19 różnych mennicach. Nie trzeba dodawać, że powstało wiele wariacji każdego nominału, a niektóre z monet osiągają zawrotne ceny na aukcjach.

Ale monety Zygmunta III to wdzięczny materiał do zbierania również dla początkujących numizmatyków. Szelągi czy półtoraki tego władcy w niezłym stanie zachowania można kupić za jedyne kilkanaście złotych.


MB

na zdjęciu: ul. Żelazna 67 w Warszawie. fot. Google Maps

Czytaj dalej:Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka