Lakoniczny Zełenski. Zapytano go o Polskę

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 90
Wołodymyr Zełenski spotkał się z prezydentem USA Joe Bidenem. W trakcie wizyty w Białym Domu ukraińskiego prezydenta zapytano o opinię ws. Polski. Odpowiedź, jaka padła, była bardzo lakoniczna. Napięcie w relacjach między Warszawą a Kijowej wciąż trwa.

"To wszystko"

Korespondent Polskiego Radia w Stanach Zjednoczonych, Marek Wałkuski, zapytał Wołodymyra Zełenskiego, czy nie obawia się, że w wyniku sporu o zboże straci Polskę w roli przyjaciela Ukrainy. - Jestem wdzięczny polskiemu narodowi, polskiemu społeczeństwu za wsparcie. To wszystko - odparł przywódca. 

- Biały Dom opublikował stenogram z pełną odpowiedzią Zełenskiego na moje pytanie o to, czy nie obawia się, że traci Polskę jako przyjaciela z powodu sporu o zboże: „Przyjaźnimy się z Polską. Jesteśmy wdzięczni Polakom, polskiemu społeczeństwu za pomoc” - dodał Wałkuski. 

W piątek ukraińskie i litewskie media podawały, że doszło do rozmowy w Nowym Jorku między Zełenskim, Andrzejem Dudą a prezydentem Litwy, Gitanasem Nausedą. Polska i ukraińska delegacja zdementowała te pogłoski - Nauseda rozmawiał, ale z każdym z osobna. 


Nowy pakiet pomocy dla Ukrainy od USA

Tymczasem Joe Biden nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy o wartości 325 mln dolarów, w tym dodatkową baterię systemu obrony powietrznej Hawk. Zapowiedział też, że w przyszłym tygodniu do Ukrainy trafią pierwsze czołgi Abrams. Z kolei Zełenski podziękował prezydentowi USA za "mocny pakiet", który jest "dokładnie tym, czego potrzebują nasi żołnierze". Dodał, że podczas rozmów ustalono kroki na rzecz długofalowego wzmocnienia ukraińskich sił, a także by zwiększyć eksport ukraińskiego zboża. 

Fot. Wołodymyr Zełenski i Joe Biden/PAP/EPA 


GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj90 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka