źródło: PAP
źródło: PAP

Duda o aferze z ukraińskim zbożem. "Nie wierzę, że wpłynie to na nasze relacje"

Redakcja Redakcja Prezydent Obserwuj temat Obserwuj notkę 104
Prezydent Andrzej Duda wziął udział w odbywającym się w Poznaniu Kongresie Odbudowy Ukrainy „Common Future”. Jednym z głównych tematów, które poruszył polityk było ukraińskie zboże. Pierwszy obywatel RP wyraził nadzieję, że relacje między Polską a Ukrainą wciąż będą bardzo dobre.

Prezydent: Sprawa zboża jest jedynie "odpryskiem"

Podczas swojego wystąpienia Andrzej Duda odniósł się do spornej kwestii importu ukraińskiego zboża do Polski i wypowiedzi polityków zarówno polskich, jak i ukraińskich, jakie w tym kontekście padły. Zwracając się do przedsiębiorców, uczestniczących w kongresie, prezydent podkreślił, że rozumie, iż wielu z nich mogło z niepokojem odebrać te wydarzenia i wymianę zdań w mediach i na forach politycznych.

- Dla mnie współpraca z Ukrainą i wsparcie dla Ukrainy ma wymiar dziejowy. Mówię to z pełną powagą - dziejowy pomiędzy naszymi narodami, krajami. To nie jest po prostu jakieś wydarzenie, jakaś akcja - zaznaczył Duda

Wskazał, że pomoc Polaków i polskich przedsiębiorców dla Ukrainy i jej obywateli uciekających przed wojną to jest "ogrom kapitału więzi międzyludzkiej, jaki powstał między naszymi krajami i narodami”. Dodał, że nie wierzy w to, że „jeden spór polityczno-prawny może przekreślić taki kapitał i taki dorobek”.

- Nie mam wątpliwości żadnych, że spór o dostarczanie zboża z Ukrainy na polski rynek jest absolutnie "odpryskowym" wycinkiem całości relacji polsko-ukraińskich. I nie wierzę, że w normalnych warunkach może na nie wpłynąć w sposób istotny. Jest to sprawa, którą po prostu musimy między sobą rozwiązać - oświadczył prezydent.

Dodał, że „padają różne słowa, czasem gorzkie, czasem nawet może bolesne”.

- Chciałbym, żebyście państwo spojrzeli na to również od ludzkiej strony. To jest czas wielkich emocji dla wszystkich, zwłaszcza dla tych, którzy ponoszą dzisiaj odpowiedzialność, choćby za żołnierzy, którzy codziennie są wysyłani na linię frontu i tam giną. Za wojnę, która trwa, przed którą broni się dzisiaj Ukraina, ale która pociąga za sobą codziennie ofiary, codziennie giną ludzie, Rosjanie codziennie bombardują cywilne osiedla, bloki, domy, burzą całe wioski - mówił prezydent, zwracając się do obecnych na kongresie przedsiębiorców.

Dodał, że to jest czas ogromnych ludzkich emocji.

- Politycy też nie są zbudowani z jakichś innych materiałów niż każdy inny człowiek. Też mają swoje uczucia, odczucia. Proszę, żebyście państwo też to wzięli pod uwagę. Mówię to wszystko po to właśnie, żebyście się nie przejmowali za bardzo. Róbcie po prostu swoje. Kontynuujcie to, co robiliście do tej pory; bądźcie aktywni; włączajcie się, nie obawiajcie się, trzeba działać. Trzeba nadal nieść pomoc, wsparcie. Ukraina potrzebuje odbudowy. Bez odbudowy nigdy nie będzie istotną częścią naszej wielkiej wspólnoty - zaznaczył.


Poruszające słowa Dudy. Mówił o ukraińskich kobietach w Polsce

Prezydent wskazał, że wielokrotnie w rozmowach z ukraińskimi kobietami, które mieszkają i pracują w Polsce, i z którymi rozmawiał w ciągu ostatniego półtora roku, wielokrotnie mówił im i obiecywał: „Nie martwcie się, wrócicie do domu. My, jako wspólnota Europy, wolnego świata pomożemy wam się odbudować. Zobaczycie, Ukraina będzie piękniejsza niż ta, którą opuściłyście. Przecież ta, którą opuściłyście była w ogromnej mierze postsowiecka, w ogromnej mierze ze starą infrastrukturą, bardzo często zupełnie przestarzałą. Wiecie znakomicie, że potrzebowała nowej infrastruktury, nowego zastrzyku rozwojowego”.

Prezydent podkreślił, że „paradoksalnie, ma nadzieję, że ta tragedia wojny przynosi możliwość dania Ukrainie zastrzyku rozwojowego nowoczesności i że w całym tym straszliwym, dramatycznym nieszczęściu, jakie dotknęło naród ukraiński, dzięki wsparciu międzynarodowemu, dzięki wsparciu życzliwym Ukrainie i Ukraińcom narodów, takim jak my jesteśmy, Ukraina stanie się państwem mlekiem i miodem płynącym, związanym z nami nićmi przyjaźni i sojuszu, który będzie trwał na setki lat". - Wierzę w to głęboko - zaznaczył.

Andrzej Duda zachęca polskich przedsiębiorców do działań na Ukrainie

Prezydent zachęcał przedsiębiorców do dalszego działania i aktywności na Ukrainie. - Oczywiście proszę to robić tak, żebyście byli bezpieczni - powiedział.

W trakcie swojego przemówienia prezydent wskazał, że polski biznes ma do odegrania fundamentalną rolę w odbudowie Ukrainy. - Odbudowana i zintegrowana z Europą Ukraina z całą pewnością już dziś zajmuje, ale w przyszłości jeszcze silniej zajmie, ważne miejsce na rynku europejskim i w europejskiej przyszłości, także naszej przyszłości - powiedział Duda.

Jak przypomniał, Polska od początku wojny wspiera Ukrainę. - Dokładamy wszelkich starań, by pomóc Ukrainie nie tylko utrzymać niezależność, ale także by, w miarę możliwości, podtrzymać kondycję ukraińskiej gospodarki. To sprawa wielkiej wagi, również w kontekście aspiracji Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej i warunków, które będzie musiała spełnić, aby osiągnąć ten cel - powiedział prezydent.

Wskazał, że Ukraina musi uporać się z postsowieckim dziedzictwem, zwalczyć korupcję, wprowadzić transparentne mechanizmy w administracji i gospodarce, zapewnić przestrzeganie prawa, wprowadzić regulacje klimatyczne.

MB

Fot. Prezydent Andrzej Duda. Źródło: PAP/ Jakub Kaczmarczyk

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka