Unijna komisarz żąda odpowiedzi od MSZ. Lista pytań ws. afery wizowej

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 103
Unijna komisarz Ylva Johansson żąda odpowiedzi na osiem zadanych pytań ministrowi spraw zagranicznych Zbigniewowi Rauowi. Jak podaje "Bild", pismo do polskiego MSZ jest utrzymane w ostrym tonie.

List unijnej komisarz do Raua

Według tabloidu "Bild", Ylva Johansson w swoim stanowisku zaznaczyła, że afera z wizami dla obcokrajowców może łamać unijne prawo. Zadała Zbigniewowi Rauowi 8 pytań. Oto one: 

"Ilu posiadaczy wiz zostało deportowanych?", "ilu posiadaczy wiz ukryło się przed służbami?", "ilu posiadaczy wiz zostało zarejestrowanych na terenie UE w wyniku popełnienia przestępstw?", "których polskich konsulatów dotyczy problem?", "w jakim okresie miały miejsca zdarzenia w przedmiotowej kwestii?", "jakie środki podjęła Polska w celu ochrony strefy Schengen przed przypadkami korupcji na przyszłość?", "w jakiej formie Polska planuje informować państwa członkowskie w przedmiotowej sprawie?". Unijna komisarz dała czas MSZ do 3 października na udzielenie wyczerpujących odpowiedzi.  

- Chciałabym zachęcić Państwa do podjęcia wszelkich niezbędnych kroków w celu wyjaśnienia sytuacji w duchu współpracy i to bez zwłoki - zastrzegła Johansson w liście do Raua. 


Niemcy wzywają ambasadora na dywanik

Ponadto w środę wezwano polskiego ambasadora w Berlinie do niemieckiego MSW w sprawie wiz. Niemcy zwrócili się też do ministra Mariusza Kamińskiego o informacje. - Niestety prasa niemiecka podchwyciła kompletnie absurdalną narrację opozycji dotyczącą skali tego, z czym mieliśmy do czynienia. Rozmawiałem wczoraj z minister spraw wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec Nancy Faeser. Wyjaśniłem jej, jaka jest rzeczywista skala. Zdementowałem te absurdalne działania opozycji, które szkodzą też Polsce i wizerunkowi naszego państwa - podkreślił Kamiński w Radiu Zet.  


- W sprawach bezpieczeństwa, niezależnie od różnic politycznych miedzy rządami, ministrowie chcą i mają obowiązek współpracy. Ta współpraca ze służbami niemieckimi też odbywa się na bieżąco - dodał. 

Fot. Ylva Johansson/europarl.europa.eu

GW


Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka