Wiemy, co z wakacjami kredytowymi. Jest decyzja Morawieckiego

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
Wakacje kredytowe będą przedłużone na cały przyszły rok, ale będzie kryterium dochodowe - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki w Polsat News.

Wakacje kredytowe z kryterium dochodowym

- Ta decyzja już jest, mogę ją przekazać: wakacje kredytowe przedłużamy na cały przyszły rok, tylko wdrażamy kryterium dochodowe - wyjawił w kampanijnym autobusie Mateusz Morawiecki. Jak dodał premier, polecił w rządzie skonstruować jak najbardziej sprawiedliwe reguły. 

Wakacje kredytowe w przyszłym roku mają być opcją dla mniej zamożnych Polaków, dlatego Morawiecki zdecydował o kryterium dochodowym. W Polsacie News nie przedstawił jednak szczegółów planu.  

- Nie mamy wątpliwości, że to będzie w tym roku jeszcze, ale przez Sejm nowej kadencji. Nasza decyzja polityczna będzie taka, by w tym kierunku zmierzać. Premier to ogłosi, a legislacja to już - zakładam - kwestia października, listopada - mówił kilka dni temu minister rozwoju Waldemar Buda.  


Wakacje kredytowe 

Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom weszła w życie pod koniec lipca 2022 r. Wprowadziła ona tzw. wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty rat kredytu mieszkaniowego w złotych przez cztery miesiące w 2022 r. i cztery miesiące w 2023 r. Z wakacji kredytowych mogą skorzystać osoby, które spłacają kredyt hipoteczny zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe w walucie polskiej przed 1 lipca 2022 r.


Fot. Mateusz Morawiecki/PAP

GW


Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka