źródło: Salon24
źródło: Salon24

Palade w Salon24: Tusk ma plan na Trzaskowskiego. Wszystko wyjdzie za 2 tygodnie

Redakcja Redakcja Jastrzębowski wyciska Obserwuj temat Obserwuj notkę 145
Marcin Palade był gościem wtorkowego programu "Salon Wyborczy" na kanale Salon24. Analityk polityczny wypowiedział się na temat bieżących wydarzeń, które mogą wpłynąć na wynik poszczególnych partii w październikowych wyborach. Zdradził, że szef PO Donald Tusk ma ambitne plany wobec prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Palade: Trzaskowski kandydatem KO na premiera

Sławomir Jastrzębowski żartobliwie zapytał swojego gościa o... garderobę wicelidera największej partii opozycyjnej. Sławomir Jastrzębowski zwrócił uwagę, że niebieska koszula Rafała Trzaskowskiego wyróżnia się na tle ubrań innych polityków tej formacji.

Marcin Palade w odpowiedzi na to spostrzeżenie odparł zupełnie poważnie, że Rafał Trzaskowski może być szykowany na objęcie stanowiska szefa rządu KO po wyborach!

- 1 października, na marszu miliona serc, z dużym prawdopodobieństwem możemy założyć, że Donald Tusk ogłosi wtedy Rafała Trzaskowskiego kandydatem KO na premiera - powiedział socjolog.

Dodał, że o takim wariancie "mówi się na salonach, że ten manewr jest możliwy w ostatnich dwóch tygodniach (kampanii red.)".

- Uważam, że z politycznego punktu widzenia, jest to dobry ruch Donalda Tuska - podsumował Palade.

Obejrzyj program:


Marsz Miliona Serc. Palade: PO robi tak od lat

W innej części programu Marcin Palade został zapytany m.in. o możliwą frekwencję na Marszu Miliona Serc, który ma się odbyć 1 października. Prowadzący rozmowę zwrócił uwagę, że impulsem do marszu miała być historia pani Joanny z Krakowa.

Kobieta miała zostać brutalnie potraktowana w jednym z krakowskich szpitali przez policjantów, gdy ci dowiedzieli się, że wykonała ona aborcje. Wkrótce jednak w jej sprawie zaczęło pojawiać się coraz więcej wątpliwości i znaków zapytania. Pisaliśmy o tym tutaj:


Gość Salonu 24 zwrócił uwagę, że taktykę "jednostkowego wydarzenia" PO próbuje stosować od lat. Politycy tej partii liczą, że pojedyncza polityczna historia tzw. game changer wywoła takie emocje wśród Polaków, że odwrócą się oni od partii rządzącej. Podobnie było z historią pani Joanny.

- Popatrzmy na te osoby, które miały gwarantować zmiany dla KO. One miały zapewnić zmiany w sondażach. Po kilku dniach lub tygodniu one były po prostu porzucane - podsumował Palade.

Afera czy aferka wizowa? Palade nie ma wątpliwości

Jastrzębowski zapytał swojego gościa o ostatnią historię z nieprawidłowościami przy wydawaniu wiz. Prowadzący dopytywał, czy ta sprawa to "afera czy aferka". Spytał się też socjologa o to, czy afera wizowa zaszkodzi PiS, a pomoże PO.

- Moim zdaniem to jest neutralne (dla zmian w wyniku wyborów - red.). Platformie pomoże w tym sensie, że będzie to mobilizowało najtwardszych wyborców, żeby pójść głosować. Z kolei wyborcy PiS będą przekonani, że jest to prowokacja PO - stwierdził Palade.

W dalszej części programu prowadzący zapytał Marcina Palade m.in. o orędzia marszałków Sejmu i Senatu oraz rady dla poszczególnych partii pozycyjnych.

Salon24

Fot. Marcin Palade/Salon24, Rafał Trzaskowski, kampania wyborcza do parlamentu 2023. fot. PAP/Przemysław Piątkowski


Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka