fot. YouTube
fot. YouTube

Niemcy płacą za sprowadzanie imigrantów do Włoch. Rzym żąda wyjaśnień od Berlina

Redakcja Redakcja Imigranci Obserwuj temat Obserwuj notkę 82
Berlin przeznaczył 790 000 euro dla niemieckiej organizacji pozarządowej Sos Humanity na wsparcie operacji ratunkowych dla migrantów i uchodźców w niebezpieczeństwie w środkowej części Morza Śródziemnego. Po ujawnieniu tych informacji we Włoszech wybuchł skandal.

Podsekretarz spraw wewnętrznych Nicola Molteni potępił w sobotę "bardzo poważną ingerencję" ze strony Niemiec w związku z finansowaniem niemieckiej organizacji pozarządowej prowadzącej operacje ratunkowe w środkowej części Morza Śródziemnego i wysadzającej uratowanych migrantów i uchodźców we Włoszech.

Włoski rząd żąda wyjaśnień

- Berlin musi udzielić wyjaśnień w sprawie finansowania Sos Humanity - powiedział Molteni agencji ANSA. - Jest to akt, który ogranicza suwerenność naszego kraju: państwo, które finansuje zagraniczny podmiot w celu sprowadzenia migrantów do Włoch - powiedział.

- Oczekuję, że Unia Europejska narzuci zasadę odpowiedzialności państwa bandery: jeśli niemiecki statek (ratunkowy) ustawi się przed Libią, musi zabrać uratowanych migrantów do Niemiec. Będziemy nalegać na Europę w tej kwestii - dodał Molteni.

W piątek źródła w biurze premier Giorgii Meloni wyraziły "wielkie zdumienie wiadomościami podanymi przez ANSA, zgodnie z którymi rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec ogłosił rychłe finansowanie organizacji pozarządowych dla projektu pomocy migrantom na terytorium Włoch i projektu "ratowania' na morzu".

Wicepremier Matteo Salvini wskazał, że Niemcy de facto wspierają w ten sposób nielegalną migrację. Włoski minister spraw wewnętrznych Matteo Piantedosi wyraził zdumienie i nazwał tę decyzję poważną anomalią.


Berlin finansuje organizacje ratujące imigrantów na morzu

Włoski rząd natychmiast skontaktuje się z niemieckimi władzami w celu uzyskania wyjaśnień - podały źródła. Później okazało się, że organizacją pozarządową, która ma otrzymać fundusze, jest Sos Humanity, która obsługuje statki ratownicze w środkowej części Morza Śródziemnego. Sama organizacja podała, że przyznano jej 790 000 euro.

Koordynator ds. komunikacji "ląd-morze" tej organizacji Lukas Kaldenhoff określił tę sumę jako "skromną" w odniesieniu do zasobów dostępnych na poziomie europejskim i powiedział, że wystarcza ona na pokrycie zaledwie jednej czwartej rocznego zapotrzebowania Sos Humanity.

Sos Humanity jest między innymi częścią United4Rescue, koalicji organizacji pozarządowych, która ma obecnie trzy statki aktywne między Afryką Północną a Sycylią: Humanity 1, SeaWatch 5 i Sea Eye4. Ostatnio przywiozła na Lampedusę 1600 osób.

Osobno, świecka katolicka organizacja charytatywna Sant'Egidio Community oświadczyła w piątek, że podpisała nową umowę z Berlinem na finansowanie działań migrantów we Włoszech, w ramach wieloletniej współpracy.

Jak informuje włoska prasa, we wspieranie organizacji działających na terenie Włoch zaangażowane są mocno kościoły protestanckie w Niemczech.

Kryzys na wyspie Lampedusa

Na włoskiej wyspie Lampedusa nie mija kryzys w efekcie masowego napływu uciekinierów z północy Afryki. Władze włoskich regionów buntują się przeciwko rządowej decyzji o utworzeniu w każdym z nich ośrodków repatriacji migrantów. Do tej pory nie powiodły się próby skutecznego i masowego odsyłania migrantów, którzy nie mają prawa ubiegać się o azyl i pomoc we Włoszech. Wynika to głównie z tego, że Rzym nie ma odpowiednich porozumień z większością krajów pochodzenia tych osób. Według lokalnych władz utworzenie takich ośrodków nie rozwiąże więc problemu.

Włoskie władze i prasa przypominają, że kilka dni temu szefowa niemieckiego MSW Nancy Faeser wstrzymała przyjmowanie migrantów pochodzących z Włoch. Wskazała, że wielu z nich dociera nielegalnie do Niemiec, a strona włoska, wbrew tak zwanym rozporządzeniom dublińskim, nie chce ich przyjąć z powrotem.

ja

(Na zdjęciu kadr z filmu prezentującego działalność Sos Humanity, fot. YouTube)

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj82 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka