Przyznano nagrody Nobla z chemii. Fot. EPA/Claudio Bresciani
Przyznano nagrody Nobla z chemii. Fot. EPA/Claudio Bresciani

Rozdano kolejne nagrody Nobla. Nie obyło się bez wpadki

Redakcja Redakcja Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 10
W środę poznaliśmy laureatów nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Trafią one do trzech naukowców z USA. Przed ogłoszeniem werdyktu Królewska Szwedzka Akademia Nauk omyłkowo rozesłała maila z nazwiskami laureatów.

Odkryli najmniejsze komponenty nanotechnologii

Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymali w środę trzej naukowcy pracujący w USA: Moungi G. Bawendi z Massachusetts Institute of Technology, Louis E. Brus z Columbia University oraz Alexei I. Ekimov z Nanocrystals Technology - za odkrycie i syntezę kropek kwantowych, najmniejszych cząstek w nanotechnologii. W uzasadnieniu Komitet Noblowski rozwinął, że ich przynoszą „największe korzyści ludzkości”.


Kropki kwantowe rozświetlają obecnie ekrany komputerów i telewizorów opartych na technologii QLED. Biochemicy i lekarze wykorzystują je w mapowaniu tkanek biologicznych.


Naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości mogą one przyczynić się do rozwoju tzw. giętkiej (elastycznej) elektroniki, maleńkich czujników, cieńszych ogniw solarnych oraz kryptologii kwantowej. „Dopiero zaczęliśmy badać potencjał tych małych cząstek” – ocenili członkowie Komitetu Noblowskiego.badania

Laureaci podzielą się po równo nagrodą w wysokości 11 mln koron szwedzkich (ok. 4,41 mln zł).

Pomyłka Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk 

Królewska Szwedzka Akademia Nauk, której eksperci zasiadają w komitecie noblowskim, rozesłała w środę rano nazwiska laureatów Nagrody Nobla z chemii przed ogłoszeniem werdyktu. W komunikacie prasowym poinformowano o przyznaniu nagrody za "odkrycie i rozwój kropek kwantowych, nanocząstek, które są tak małe, że ich rozmiar wpływa na ich właściwości". "Są to najmniejsze komponenty nanotechnologii, które rozprzestrzeniają światło z ekranów telewizorów i map LED. Mogą także pomóc chirurgom m.in. podczas usuwania tkanki nowotworowej" - wyjaśniono.

Podano również nazwiska ww. laureatów. Jak tłumaczyli przedstawiciela komitetu, była "to pomyłka", a decyzja formalnie nie została jeszcze podjęta.

Zgodnie z tradycją o decyzji komitetu noblowskiego jako pierwsi dowiadują się laureaci. Sekretarz komitetu informuje ich telefonicznie, a następnie ich nazwiska ogłasza podczas konferencji prasowej.

MP

Przyznano nagrody Nobla z chemii. Fot. EPA/Claudio Bresciani

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie