Polacy pokonali Wyspy Owcze. Nowy trener dobrze zaczął

Redakcja Redakcja Piłka nożna Obserwuj temat Obserwuj notkę 36
Polska wygrała z Wyspami Owczymi 2:0 w meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy w Thorshavn. Prowadzenie biało-czerwonych podwyższył uderzeniem głową rezerwowy Adam Buksa. Wcześniej, już w czwartej minucie, bramkę zdobył Sebastian Szymański. Gospodarze od 49. minuty grali w dziesiątkę.

Polska-Wyspy Owcze: 2:0

Wyspy Owcze - Polska 0:2 (0:1).

Bramki: Sebastian Szymański (4), Adam Buksa (65-głową).

Żółte kartki: Wyspy Owcze - Ari Jonsson, Odmar Faeroe. Polska - Matty Cash, Arkadiusz Milik, Jakub Piotrowski, Bartosz Slisz.

Czerwona kartka: Wyspy Owcze - Hoerdur Askham (49).

Sędzia: Allard Lindhout (Holandia). Widzów ok. 3 tys.

Mecz z Wyspami Owczymi to debiut Michała Probierza jako selekcjonera Biało-Czerwonych

Przed meczem w Thorshavn, rozgrywanym na sztucznej murawie, padał intensywnie deszcz, ale w trakcie spotkania warunki się poprawiły.

Szansę debiutu w reprezentacji Polski już od pierwszej minuty otrzymali obrońca Patryk Peda z trzecioligowego włoskiego SPAL Ferrara i pomocnik Patryk Dziczek z Piasta Gliwice. Mecz z Wyspami Owczymi to debiut Michała Probierza jako selekcjonera polskiej drużyny.

Koniec "klątwy" debiutów selekcjonerów w 21. wieku

Michał Probierz został pierwszym selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Polski w 21. wieku, który wygrał w debiucie na tym stanowisku. W czwartkowy wieczór prowadzona przez niego drużyna narodowa pokonała na wyjeździe Wyspy Owcze 2:0.

51-letni Probierz, do niedawna trener młodzieżowej reprezentacji Polski, zastąpił 20 września Portugalczyka Fernando Santosa.
W debiucie miał teoretycznie łatwe zadanie i skutecznie się z niego wywiązał. Reprezentacja Wysp Owczych plasuje się ponad sto miejsc niżej w rankingu FIFA (131. miejsce, a Polska - 30.), wielu jej piłkarzy godzi grę w piłkę z pracą zawodową. Biało-czerwoni już po raz drugi pokonali ten zespół w obecnych eliminacjach - 7 września zwyciężyli w Warszawie również 2:0.

Tym samym Probierz przerwał fatalną serię selekcjonerów w ostatnich dekadach - od 26 lat żaden trener w debiucie w reprezentacji Polski nie odniósł zwycięstwa. Poprzednim był w 1997 roku Janusz Wójcik.

Łącznie, licząc z czwartkowym wynikiem w Thorshavn, od 1986 roku tylko trzech z 21 selekcjonerów, w tym jeden tymczasowy (Krzysztof Pawlak), cieszyło się z wygranej w swoim pierwszym meczu w tej roli. Aż 10 doznało porażek, a ośmiu zaczęło od remisu.

Polacy zagrali bez Lewandowskiego

Z powodu kontuzji brakuje Roberta Lewandowskiego. Kapitanem w czwartkowym spotkaniu jest rozgrywający 85. mecz w kadrze narodowej Piotr Zieliński.

Jedyna jak na razie bramka padła już w 4. minucie po podaniu Zielińskiego i strzale tuż zza pola karnego piłkarza Fenerbahce Stambuł Sebastiana Szymańskiego.

W rozgrywanym w tym samym czasie meczu w Tiranie Albania prowadzi do przerwy z Czechami 1:0, co jest korzystnym wynikiem dla reprezentacji Polski w kontekście walki o jedno z dwóch czołowych miejsc grupy E, premiowanych awansem do mistrzostw Europy.

KW

Źródło zdjęcia: Piłkarze reprezentacji Polski cieszą się z gola Adama Buksy. Fot. PAP/Leszek Szymański