Szkoła w której doszło do ataku na nauczyciela. Fot. EPA/TERESA SUAREZ
Szkoła w której doszło do ataku na nauczyciela. Fot. EPA/TERESA SUAREZ

Zamordował nauczyciela we Francji. Przed laty uniknął wydalenia do Rosji

Redakcja Redakcja Przestępczość Obserwuj temat Obserwuj notkę 24
Francja aktualnie żyje zamachem dokonanym w liceum w Arras na północy Francji. Zamachowcem okazał się około dwudziestoletni Czeczen, który urodził się w Rosji. Mężczyzna w 2014 roku uniknął wydalenia do państwa sterowanego przez Władimira Putina.

W liceum w Arras, na północy Francji, uzbrojony w nóż mężczyzna zabił w piątek około godz. 11 nauczyciela, podcinając mu gardło i ranił kilka osób na oczach około setki uczniów. Inny nauczyciel oraz ochroniarz zostali ciężko ranni.

Sprawca miał być wydalony do Rosji 

"Urodzony w Rosji Mohammed Mogouczkow, który w piątek zabił nożem nauczyciela w liceum w Arras w północnej Francji, uniknął wydalenia z tego kraju, które w 2014 r. miało objąć całą jego rodzinę" - pisze portal "Le Figaro".

Według informacji dziennika rodzina islamisty miała być wydalona z Francji w lutym 2014 roku. Wtedy właśnie straż graniczna zabrała jego rodziców wraz z pięciorgiem dzieci na lotnisko w Roissy, gdzie czekał samolot, którym mieli być odesłani do Moskwy.


Stowarzyszenia obrony praw człowieka uratowały zamachowca 

Jednak wydaleniu temu sprzeciwiały się stowarzyszenia obrony praw człowieka, które wywierały presję na lokalnych polityków, w szczególności na kandydatów w wyborach samorządowych w Rennes. Ostatecznie władze wypuściły rodzinę Mogouczków.

Francuska Partia Komunistyczna w departamencie Ille-et-Vilaine opublikowała następnie komunikat prasowy, w którym potępiła zamiar wydalenia rodziny, argumentując, że spełnione zostały wszystkie warunki, aby Mogouczkowie zostali we Francji.

Mogouczkow był znany ze swoich powiązań z radykalnym islamem. Napastnik podczas ataku krzyczał "Allahu akbar". We Francji wraz z rodziną mieszka od 2008 roku.

Terrorystyczna rodzina 

Oprócz Mohammeda policja zatrzymała również innego z braci. Został on ujęty w pobliżu innej szkoły.

Reszta jego rodzeństwa także jest przesiąknięta fundamentalizmem religijnym - zaznacza "Le Figaro". Jeden z jego braci, Moswar został aresztowany w 2019 r. jako zamieszany w udaremniony atak na Pałac Elizejski. Został skazany na pięć lat więzienia. Znany jest również z propagowania terroryzmu.

MP

Szkoła, w której doszło do ataku na nauczyciela. Fot. EPA/TERESA SUAREZ

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo