Paweł Zalewski w Salon24. Fot. Salon24
Paweł Zalewski w Salon24. Fot. Salon24

Na tę zmianę czeka wielu przedsiębiorców. Trzecia Droga ma zamiar ją wprowadzić

Redakcja Redakcja Podatki Obserwuj temat Obserwuj notkę 34
Składka zdrowotna to jeden z tych podatków, który po wprowadzeniu Polskiego Ładu, jest wielką udręką dla przedsiębiorców. Pomysł cofnięcia tej zmiany zapowiedział w rozmowie z Salon24 poseł Polski 2050 Paweł Zalewski.

Trzecia Droga chce cofnięcia podwyżki składki zdrowotnej 

W programie wyborczym Trzeciej Drogi jest prosty system podatkowy. Partia chce m.in. wprowadzić wakacje od składek na Zakład Ubezpieczeń Społecznych dla mikroprzedsiębiorców w kłopotach finansowych oraz zasadę, że to ZUS będzie płacił zasiłek chorobowy już od pierwszego dnia choroby.

Poseł Paweł Zalewski w rozmowie z Salon24 został zapytany z kolei o to, czy Trzecia Droga zamierza cofnąć reformę składki zdrowotnej. – Tak! Doprowadzimy do tego, żeby można było odliczać składkę zdrowotną od podatku – odpowiedział przekonująco. 


Obecnie podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych (skala podatkowa, liniowo) składkę zdrowotną ustalają w ciągu roku składkowego tj. od 01 lutego danego roku, do końca stycznia roku następnego. Wysokość minimalnej składki zdrowotnej nie może być niższa niż 9% minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje na pierwszy dzień roku składkowego tj. na dzień 1 lutego. Minimalna składka od lutego 2023 roku wynosi zatem 314,10 zł.

6 proc. PKB na edukację 

Inną z ważnych propozycji programowych Trzeciej Drogi jest 6 proc. PKB na edukację. Aktualnie z danych Eurostatu za rok 2021 wynika, że wydatki publiczne na edukację wynoszą w Polsce ok. 4,9 proc. PKB. – Brzmi dobrze, ale czy my w ogóle będziemy mieli na to pieniądze? – zapytał prowadzący. 

– To jest inwestycja. Mamy takie wyzwania na przyszłość, że jeżeli nie zainwestujemy w edukację, to Polska będzie na jakimś marginesie świata – przekonywał poseł Polski 2050. 

Z kolei o obietnicy, że skończą się kolejki do lekarzy, Zalewski przekonywał, że jest to możliwe. – Natomiast jeśli nie będzie ktoś mógł się dostać do specjalisty w publicznym szpitalu, to państwo zapłaci za wizytę prywatną – dodał. 

Cała rozmowa z posłem Pawłem Zalewskim na YouTubie Salon24:


MP

Paweł Zalewski w studiu Salon24. Fot. Salon24

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj34 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka