Jarosław Kaczyński. Fot. PAP
Jarosław Kaczyński. Fot. PAP

Prezes PiS na emeryturę? Oto zdanie Polek i Polaków

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 161
Respondenci krytycznie oceniają Jarosława Kaczyńskiego i wolą, by opuścił stanowisko - wynika z najnowszego sondażu IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej”. Prezes PiS poprowadził Prawo i Sprawiedliwość do kolejnych wyborów. Jego partia zdobyła większość głosów, ale najprawdopodobniej brak jej obecnie jakiejkolwiek zdolności koalicyjnej.

Czy pani/pana zdaniem Jarosław Kaczyński powinien odejść ze stanowiska prezesa PiS

W badaniu IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” respondentom zadano pytanie: czy pani/pana zdaniem Jarosław Kaczyński powinien odejść ze stanowiska prezesa PiS.

Na to pytanie odpowiedzi twierdzącej udzieliło 57,8 proc. badanych (43,5 proc. badanych "zdecydowanie tak" i 14,3 proc. "raczej tak"). Zdania przeciwne w tej sprawie ma 13,6 "zdecydowanie nie", a 13,7 "raczej nie". 14,9 proc. badanych udzieliło odpowiedzi "nie wiem".


Popularności Jarosława Kaczyńskiego wśród twardych wyborców PiS nie kwestionuje nikt

Dziennik zwraca uwagę, że na razie żadne deklaracje nie padły, a popularności Jarosława Kaczyńskiego wśród twardych wyborców partii nie kwestionuje nikt. "Według naszego sondażu 71 proc. osób głosujących w ostatnich wyborach na PiS nie chce (raczej lub zdecydowanie), by opuścił stanowisko. 21 proc. wskazuje jednak, że powinien odejść. Taki pozytywny dla prezesa wynik możliwy jest tylko w jego własnym elektoracie" - pisze gazeta.

Dodaje, że wyborcy innych partii w zdecydowanej większości są przekonani, że Kaczyński nie powinien już sprawować swojej funkcji w partii. "W niechęci przodują wyborcy Trzeciej Drogi: 88 proc. z tej grupy wskazało, że Kaczyński powinien odejść, w Konfederacji to 82 proc., w KO – 78 proc., a wśród głosujących na Nową Lewicę – 65 proc." - zaznacza dziennik.


"Bardziej surowe wobec prezesa PiS są kobiety"

Zwraca też uwagę, że "wyraźnie bardziej surowe wobec prezesa PiS są kobiety: 65 proc. z nich chce, by opuścił swoje stanowisko, wśród mężczyzn to 52 proc. Bardzo krytyczni są także najmłodsi respondenci, w grupie 18–29 lat aż 88 proc. uważa, że prezes PiS powinien zrezygnować".

"Przeciwnego zdania są najczęściej mieszkańcy małych miast, do 50 tys. mieszkańców (37 proc. z nich nie chce odejścia prezesa)" - zaznacza gazeta.

Badanie IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" zostało przeprowadzone w dniach 20-21 października metodą CATI (wywiadów telefonicznych) na 1100-osobowej grupie respondentów.

KW

Źródło zdjęcia: Jarosław Kaczyński. Fot. PAP

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj161 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka