Kondycja finansowa Polaków się pogarsza. Fot. PAP
Kondycja finansowa Polaków się pogarsza. Fot. PAP

Jesienne problemy Polaków z finansami. Na to wydajemy najwięcej

Redakcja Redakcja Finanse osobiste Obserwuj temat Obserwuj notkę 15
Prawie połowa Polaków za wyzwanie finansowe tej jesieni uznało codzienne wydatki np. zakup jedzenia, środków czystości. W badaniu z cyklu „Polaków Portfel Własny” zadawane są pytania o to, jak ludzie subiektywnie oceniają swoje własne finanse. Niestety uzyskiwane odpowiedzi konsekwentnie wskazują na pogarszającą się kondycję gospodarstw domowych w Polsce.

Kondycja finansowa Polaków się pogarsza

Wiosną ubiegłego roku 50 proc. Polaków oceniało swoją sytuację materialną jako gorszą względem 2021 r., W styczniu tego roku w raporcie „Polaków Portfel Własny: czas oszczędzania” realny spadek finansowy w porównaniu do stanu rzeczy sprzed roku zadeklarowało już ok. 70 proc. Polaków. W związku z tą sytuacją ankietowani deklarowali, że zaczęli szukać sposobów poprawy swojego budżetu domowego m.in. poprzez ograniczanie wydatków, takich jak wyjazdy wakacyjne (65 proc.) czy redukcji kosztów zużycia energii (64 proc.). Zaciskanie pasa jest jednak możliwe tylko do pewnego momentu. Przed niektórymi wydatkami nie da się uciec.

W obecnym edycji raportu „Polaków Portfel Własny: edukacja przyszłości” zapytano respondentów o to, co będzie największym finansowym wyzwaniem jesienią tego roku. Jak się okazuje, ponad połowę badanych niepokoją bieżące rachunki i opłaty (55 proc.). Takiej odpowiedzi udzieliło aż 70 proc. z wykształceniem podstawowym, 53 proc. osób po szkole średniej i 49 proc. respondentów, którzy ukończyli studia. Kolejnym wymagającym elementem budżetu będą codzienne wydatki np. zakup jedzenia czy środków czystości (44 proc.). Jak wynika z naszego badania będzie to obciążające dla portfela co drugiej osoby bez względu na poziom edukacji. Można zauważyć, że dla najmłodszych osób badanych (18-29 lat) zarządzanie domowym funduszem ogólnie jest trudne. Wśród nich procentowy rozkład odpowiedzi jest najbardziej do siebie zbliżony. Wraz z wiekiem maleje grupa osób, która za wyzwanie dla domowego budżetu uważa zakup ubrań i obuwia, wyposażenie czy zakup mieszkania. Najstarsi z ankietowanych (powyżej 60 lat) nie przejmują się już kosztami edukacyjnymi (1 proc. wskazań), kupnem mieszkania (0 proc.), samochodu (1 proc.) czy ubrania. Jak wskazują nasze dane, dopięcie domowego budżetu może być w nadchodzącym roku trudniejsze niż dotychczas.


Duże wydatki Polaków. Nasi rodacy szukają ratunku w kredytach

Jedną z możliwości zasilenia portfela są kredyty i pożyczki gotówkowe, a także zakupy ratalne lub korzystanie z karty kredytowej. Zapytaliśmy Polaków, kiedy rozważaliby sięgnięcie po taką formę finansowego wsparcia. Najpopularniejszym wydatkiem, na który respondenci byliby gotowi się zapożyczyć jest zakup mieszkania lub domu (16 proc.). Cel ten jest bardziej rozpowszechniony wśród osób mieszkających w metropoliach (20 proc.) i średnich miastach do 250 tys. mieszkańców (18 proc.). Podobnie wygląda sytuacja z remontem mieszkania czy domu - 13 proc. badanych deklaruje gotowość do wzięcia kredytu gotówkowego bądź ratalnego lub obciążenia karty kredytowej w tym celu. Najwięcej z tych ankietowanych zamieszkuje duże miasta powyżej 250 tys. mieszkańców (21 proc.). Z zebranych danych wynika, że Polacy raczej nie przewidują zaciągnięcia kredytu gotówkowego, ratalnego lub użycia karty kredytowej w przypadku zakupu ubrań lub wyjazdu urlopowego.

Obiektywnie rzecz ujmując sytuacja gospodarcza nie poprawia się w związku z kryzysem ekonomicznym, który dotyka świat i różne obszary światowej gospodarki, a także wojną w Ukrainie i przybierającym na sile konfliktem na Bliskim Wschodzie. Nawet ekspertom niełatwo wyobrazić sobie, co może przynieść nowy dzień.

Tomasz Wypych

Źródło zdjęcia: Kondycja finansowa Polaków się pogarsza. Fot. PAP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka