PAP
PAP

Trzecia Droga razem, ale osobno. Szymon Hołownia zdradza szczegóły

Redakcja Redakcja Trzecia Droga Obserwuj temat Obserwuj notkę 15
W Sejmie będą dwa kluby: Polska 2050 Trzecia Droga i Polskie Stronnictwo Ludowe Trzecia Droga. Zostaną one powiązane umową o współpracy - poinformował w środę przewodniczący Polski 2050 Szymon Hołownia na pierwszym nieformalnym posiedzeniu klubu parlamentarnego. Jak wyjaśnił, kluby będą konsultować ze sobą prace w parlamencie i wspólnie uzgadniać stanowiska na głosowania.

Posiedzenie Polski 2050. Hołownia mobilizował posłów

W środę wieczorem odbyło się pierwsze nieformalne posiedzenie Klubu Parlamentarnego Polski 2050 z udziałem przewodniczącego Szymona Hołowni, wiceprzewodniczącego ugrupowania Michała Kobosko oraz wszystkich nowo wybranych parlamentarzystów formacji.

"Bardzo się z tego cieszę, że jesteśmy tu, gdzie jesteśmy" – podkreślił lider ugrupowania. "Jesteśmy w samym centrum ważnego procesu politycznego i to wy będziecie jego niezwykle ważną składową częścią. Pamiętajcie, proszę, że jesteście nie tylko przedstawicielami swoich wyborców, ale wszystkich mieszkańców swoich okręgów wyborczych. Traktujemy niezwykle poważnie to, co zapisane zostało w konstytucji, że każdy poseł jest przedstawicielem narodu" – podkreślił.

Jak wyjaśnił, proces polityczny, o którym mówi można zamknąć w dwóch ważnych słowach: "bezpieczna zmiana". Podkreślił, że w demokracji zmiana władzy to moment pełen wyzwań. "To wy swoimi głosowaniami, już za dwa-trzy tygodnie, będziecie kreowali nowy porządek prawny, personalny, ustrojowy w Polsce" – wskazał prosząc, by przedstawiciele Polski 2050 w parlamencie bardzo dobrze przygotowali się do tego zadania.

Hołownia przypominał również, jaką wagę będzie miało głosowanie nad wyborem marszałka Sejmu, prezydium Sejmu, oraz inne głosowania pierwszego dnia posiedzenia Sejmu, ponieważ one pokażą, czy partie opozycji demokratycznej mają większość w Sejmie.


Zaskakująca decyzja Trzeciej Drogi. Będzie rozłam w koalicji

Hołownia poinformował również, jakie pojęto decyzje organizacyjne. "Będziemy pracować w parlamencie w formule dwóch klubów w ramach Trzeciej Drogi, bo projekt Trzeciej Drogi będzie kontynuowany (…). Natomiast, żeby usprawnić naszą pracę i też, żeby każdy mógł zachować swoją tożsamość, kluby będą dwa" – poinformował. Dodał, że w Senacie będzie jeden wspólny klub Trzeciej Drogi.

"Natomiast w Sejmie będą dwa kluby: Polska 2050 Trzecia Droga i Polskie Stronnictwo Ludowe Trzecia Droga. Zostaną one powiązane umową o współpracy" – zaznaczył Hołownia. Jak wyjaśnił, kluby będą konsultować ze sobą prace w parlamencie i wspólnie uzgadniać stanowiska na głosowania. Hołownia podkreślił również, że Trzecia Droga to dobry projekt, który się sprawdził i dzisiaj ma w sondażach 19 proc. poparcia.

Lider Polski 2050 poinformował nowo wybranych parlamentarzystów, że trwają rozmowy ws. przyszłej koalicji. Stwierdził, że Trzecia Droga uważa, że partnerzy w przyszłej koalicji powinni dzielić się pracą "Uważamy za naturalne, że największa siła w tej koalicji powinna wziąć odpowiedzialność za rząd. I tak się stanie. Z silnym wicepremierem z Trzeciej Drogi, jako gwarantem większości, (…) bo dzisiaj jesteśmy gwarantami i kotwicą większości" – zaakcentował.

Jak dodał, "druga w kolejności siła powinna wziąć odpowiedzialność za przywrócenie Sejmowi ducha parlamentaryzmu". "Natomiast trzecia z sił, myślę, że mogłaby rozważyć wzięcie odpowiedzialności za Senat" – dodał.

Przewodnicząca klubu Paulina Hennig-Kloska mówiła m.in. o tym, jakie zadania czekają nowych parlamentarzystów.

W wyborach do Sejmu Trzecia Droga zdobyła 65 mandatów; 33 - Polska 2050, 32 - PSL. Z kolei w wyborach do Senatu Trzecia Droga zdobyła 11 mandatów; Polska 2050 - 5; PSL - 6.

MB

Fot. Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz. Źródło: PAP/Radek Pietruszka

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj15 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka