Izraelska armia. Fot. EPA/HANNIBAL HANSCHKE
Izraelska armia. Fot. EPA/HANNIBAL HANSCHKE

Hamas traci liderów. Izrael wchodzi do Strefy Gazy

Redakcja Redakcja Izrael Obserwuj temat Obserwuj notkę 34
W ostrzale Strefy Gazy, przeprowadzonym w nocy z piątku na sobotę, zginął Issam Abu Rukbeh, dowódca sił powietrznych palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas. Jednocześnie źródła w Strefie Gazy ogłosiły w piątek wieczorem, że Izrael rozpoczął zapowiadaną operację lądową na tym terytorium.

Zginął dowódca Hamasu, która odgrywał ważną rolę 

W ostrzale Strefy Gazy, przeprowadzonym w nocy z piątku na sobotę, zginął Issam Abu Rukbeh, dowódca sił powietrznych palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas - poinformowały w sobotę rano we wspólnym komunikacie izraelska armia oraz służba kontrwywiadu Szin Bet.

Rukbeh był odpowiedzialny za zagadnienia związane m.in. z systemami obrony powietrznej Hamasu, atakami przy pomocy dronów, a także operacjami bojowymi z wykorzystaniem paralotni. Odegrał ważną w rolę w zaplanowaniu i przeprowadzeniu najazdu terrorystów na Izrael, do którego doszło 7 października - powiadomiły izraelskie siły zbrojne, cytowane przez portal Times of Israel.

Nasilenie ataków armii izraelskiej 

W sobotę rano armia Izraela oświadczyła, że podczas zmasowanych uderzeń z powietrza na pozycje Hamasu w Strefie Gazy, przeprowadzonych w nocy z piątku na sobotę, trafiono w około 150 celów tego ugrupowania znajdujących się w podziemnych tunelach. Dowództwo armii dodało, że ostrzelano pozycje ugrupowania terrorystycznego Hezbollah w południowym Libanie w odpowiedzi na wcześniejszy atak wymierzony w kontrolowane przez Tel Awiw Wzgórza Golan. Jak przekazano, pociski bojowników nie trafiły w cel i wylądowały na terytorium Syrii.

Wejście do Strefy Gazy 

Źródła w Strefie Gazy ogłosiły ponadto w piątek wieczorem, że Izrael rozpoczął zapowiadaną operację lądową na tym terytorium. Władze w Tel Awiwie nie potwierdziły tych doniesień, informując jedynie, że rozszerzają zakres działań lądowych w niektórych częściach Strefy Gazy. W godzinach wieczornych media donosiły, że w palestyńskiej eksklawie doszło do licznych eksplozji, a mieszkańcy tego obszaru utracili możliwość korzystania z Internetu i telefonii komórkowej.

Nasze oddziały piechoty i jednostki pancerne wciąż znajdują się w Strefie Gazy i kontynuują tam działania bojowe. Komunikat sił zbrojnych w tej kwestii przytoczył portal "Times of Israel".

MP

Izraelska armia. Fot. EPA/HANNIBAL HANSCHKE

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka