Zdjęcie: Materiały prasowe KGHM
Zdjęcie: Materiały prasowe KGHM

Gigantyczne wpływy podatkowe od KGHM – nie tylko z tytułu CIT

Redakcja Redakcja Podatki Obserwuj temat Obserwuj notkę 12
Ministerstwo Finansów opublikowało listę największych płatników CIT za 2022 rok. Podatkowa Grupa Kapitałowa KGHM odprowadziła w tym okresie do budżetu państwa około 1,3 mld zł podatku CIT. Miedziowy gigant należy do czołowych podatników będących podatkowymi grupami kapitałowymi wśród spółek skarbu państwa.

Resort Finansów co roku wyróżnia płatników specjalnymi dyplomami. Polska Miedź płaci podatek dochodowy jako Podatkowa Grupa Kapitałowa KGHM II. Ministerstwo Finansów podkreśla, że od 2015 r. roczne dochody budżetu wzrosły o ponad 100 proc – wiele w tym zasługi spółek skarbu państwa.

Pieniądze niezbędne na inwestycje

– Dzięki wpływom w ostatnim czasie Polska inwestuje w rozwój infrastruktury, edukację czy zdrowie w niespotykanej dotąd skali. To kluczowe sprawy dla obywateli, ale też kluczowe obszary dla rozwoju i gospodarczego wzmacniania kraju. KGHM jest częścią tego sukcesu – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.  

W komunikacie KGHM, Tomasz Zdzikot podkreślał, że dzięki planom inwestycyjnym oraz innowacyjnym rozwiązaniom KGHM stał się kluczowym uczestnikiem polskiego rynku surowców, co nie byłoby możliwe bez wsparcia kluczowych resortów, w tym Ministerstwa Aktywów Państwowych.


Mateusz Wodejko, wiceprezes zarządu KGHM do spraw finansowych również podkreśla istotną rolę, jaką odgrywają spółki skarbu państwa w długoterminowym rozwoju Polski. – Ich działalność ma fundamentalne znaczenie dla różnorodnych sektorów gospodarki, począwszy od energetyki, przemysłu ciężkiego, aż po sektor finansowy i usługi publiczne. Poprzez swoje strategiczne inwestycje, te spółki nie tylko przyczyniają się do kreowania nowych miejsc pracy, ale również stymulują innowacje, badania czy rozwój, przyczyniając się do wzmocnienia konkurencyjności Polski na arenie międzynarodowej – mówił Mateusz Wodejko.

Podatki również do samorządów

Wpływy podatkowe do budżetu państwa z KGHM jeszcze w 2020 roku wynosiły blisko 750 mln zł, rok później było to już ponad 1,4 miliarda. Miedziowa spółka oprócz podatków dochodowych od osób prawnych (CIT) odprowadza też pieniądze w ramach podatku od wydobycia niektórych kopalin. W 2021 roku była to kwota ponad 3,5 mld zł, a w 2022 roku ponad 3 mld zł.

KGHM chwali się również wspieraniem finansów samorządowych w postaci lokalnych podatków na rzecz Zagłębia Miedziowego, gdzie posiada najwięcej oddziałów. Tylko w ubiegłym roku było to przeszło 300 mln zł. Z kolei kwota podatku od nieruchomości w tym regionie wyniosła przeszło 230 mln zł.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj12 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka