Te firmy płacą największe podatki. Gigant paliwowy na czele

Redakcja Redakcja Podatki Obserwuj temat Obserwuj notkę 89
Ministerstwo Finansów opublikowało listę największych płatników podatku dochodowego w kraju. Kto płaci najwięcej, a kto nie płaci w ogóle? Dla wielu to może być niemałe zaskoczenie.

Taki wykaz ogłaszany jest co roku. Najnowszy dotyczy 2022 roku. Na liście największych indywidualnych płatników podatku dochodowego(CIT) znajdują się wielkie polskie i zagraniczne firmy, ale w pierwszej dziesiątce dominują firmy znad Wisły. A cztery z pięciu największych płatników indywidualnych CIT w Polsce to koncerny państwowe. Widać więc, jak duże znacznie dla budżetu Polski mają firmy należące do skarbu państwa. 

Orlen liderem 

Pierwsze miejsce w zestawieniu nie jest chyba zaskoczeniem, zajął je Orlen, w ubiegłym roku jeszcze Orlen S.A., który zapłacił aż 4,37 mld zł podatku CIT. Orlen jest obecnie najwyżej wycenianą polską spółką na warszawskim parkiecie. Jego wartość wynosi ok. 15,6 mld dolarów, o prawie 60 proc. więcej niż bank PKO BP. Orlen posiada największą liczbę stacji benzynowych w kraju., oprócz tego ma je w Czechach, na Słowacji, w Niemczech, na Węgrzech, na Litwie oraz w Austrii. Firma dysponuje największą w Europie Środkowej siecią stacji paliw, a 44 proc. z nich to stacje położone poza Polską. Orlen produkuje też energię elektryczną i cieplną, petrochemię, nawozy sztuczne, poszukuje, wydobywa i przerabia ropę naftowej oraz działa na rynku prasowym. 


JSW

Drugie miejsce należy do JSW, czyli Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A, która zapłaciła 1,35 mld zł CIT. Firma jest największym w Polsce producentem węgla koksowego i jedną z największych grup koksowni w Unii Europejskiej. Podstawową działalnością JSW jest produkcja i sprzedaż węgla kamiennego oraz koksu. W 2022 roku JSW wydobyła 14,1 mln ton węgla. 

Fuzja Orlenu z Lotosem

Podium zamyka Lotos z kwotą 1,13 mld zł zapłaconego podatku dochodowego, ale to dane tylko do końca lipca 2022 roku. Potem Lotos połączył się z Orlenem i nie płacił już podatków jako osobna firma. Lotos zajmował się poszukiwaniem, produkcją, przetwarzaniem i sprzedażą ropy naftowej. 

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna

Czwarte miejsce należy do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, która zapłaciła 1,02 mld złotych podatku CIT. Spółka wydobywa węgiel brunatny, produkuje energię elektryczną i cieplną. W firmie pracuje 15 tys. osób i należą do niej kopalnie w Bełchatowie i Turowie, a także elektrownie w Bełchatowie, Opolu, Rybniku oraz Turowie. 


Reszta stawki 

Na piątym miejscy jest Santander Bank Polska z kwotą 958 mln zł odprowadzonego podatku. To trzecia najwyżej notowana spółka na warszawskiej giełdzie, a jej kapitalizacja wynosi obecnie ok. 8,4 mld USD.

Szóste miejsce to spółka Jeronimo Martins Polska, najbardziej znane z tego, że prowadzi sieć marketów Biedronka. Spółka zapłaciła w 803 mln złotych podatku CIT.

Na siódmym miejscu znalazł się Bank Polska Kasa Opieki (PKO), który oddał fiskusowi 636 mln zł. To jednak wynik samego banku, bo gdyby podliczyć całą grupę kapitałową, to bank PKO byłby drugim największym płatnikiem podatku CIT w kraju z sumą 2,31 mld złotych zapłaconego podatku.

Ósme miejsce zajęła koreańska spółka LG Energy Solution Wrocław produkująca baterie do samochodów elektrycznych. Jest ona największym w Europie i jednym z największych na świecie producentem baterii litowo-jonowych dla przemysłu motoryzacyjnego. Spółka zapłaciła 505 mln złotych podatku CIT.

Miejsce dziewiąte należy do Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), który zapłacił w zeszłym roku równe pół miliarda podatku. Pierwszą dziesiątkę zamyka Towarzystwo Ubezpieczeń Allianz Życie Polska. Allianz Życie., które zapłaciło 472 mln złotych podatku dochodowego. Z innych znanych firm Rossmann zapłacił 289 mln złotych podatku CIT (18. miejsce na liście), a Pepco - 214 mln złotych podatku. To więcej niż Dino, które w zapłaciło 205 mln złot CIT, Żabka -191 mln zł oraz Auchan - 46 mln złotych podatku.

Tylko 87 tys. złotych, zapłaciła grupa Maspex — właściciel takich marek jak Tymbark, Kubuś, Lubella, a Polskie Linie Lotnicze LOT - 195 tys. złotych podatku CIT. 


Te firmy nie płaciły podatku dochodowego

Na liście są też korporacje, które w 2022 roku nie płaciły podatku dochodowego, m.in. Pepsi - Cola General Bottlers Poland, Delikatesy Centrum, Smyk, Empik czy Michelin Polska. 

Fot. Stacja paliwowa Orlenu/Orlen

Tomasz Wypych

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka