Prezydent USA Joe Biden. Fot. EPA/MICHAEL REYNOLDS / POOL
Prezydent USA Joe Biden. Fot. EPA/MICHAEL REYNOLDS / POOL

Spotkanie na szczycie. Ważne tematy do rozmowy

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 14
W najbliższą środę odbędzie się długo wyczekiwane spotkanie prezydenta USA Joe Bidena i przywódcy Chin Xi Jinpinga. Biały Dom nie zdradza, gdzie dokładnie będą miały miejsce rozmowy. Wśród poruszanych tematów będzie m.in. konflikt na Bliskim Wschodzie i wojna na Ukrainie.

Spotkanie w okolicach San Francisco 

Prezydent USA Joe Biden spotka się w najbliższą środę w regionie zatoki San Francisco z przywódcą Chin Xi Jinpingiem - ogłosił w piątek Biały Dom.

Jak powiedzieli wysocy rangą przedstawiciele administracji USA podczas briefingu zapowiadającego szczyt, Biden i Xi omówią "strategiczny kierunek relacji dwustronnych" oraz będą chcieli stworzyć "ramy udanego zarządzania trudnymi, skomplikowanymi relacjami (amerykańsko-chińskimi)". Rozmowy będą dotyczyć też przywrócenia komunikacji pomiędzy siłami zbrojnymi obu państw, choć Pekin ma być w tej kwestii sceptyczny.


O wojnie na Bliskim Wschodzi i Ukrainie 

Wśród tematów znajdą się również konflikty na Bliskim Wschodzie i na Ukrainie, a także napięcia pomiędzy Chinami i Filipinami na Morzu Południowochińskim.

"Niczego nie będziemy pomijać, wszystko jest na stole" - powiedział jeden z urzędników. Dodał, że w sprawie wojny na Ukrainie Biden zamierza przekazać amerykańskie "obawy co do relacji Chin z Rosją", a także Rosji z Koreą Północną. Zaznaczył też, że prezydent chce, by Chiny użyły swoich wpływów w Iranie, by odwieść Teheran od eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Efekt wielu rozmów 

Spotkanie Biden-Xi, poprzedzone serią wzajemnych wizyt i rozmów urzędników niższego szczebla, odbędzie się przy okazji organizowanego w San Francisco szczytu APEC (Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku). Rozmowy przywódców mają zostać przeprowadzone nie w samym mieście, lecz w "rejonie zatoki San Francisco".

Będzie to drugie spotkanie Xi i Bidena w cztery oczy od początku prezydentury tego drugiego. Pierwsze miało miejsce w listopadzie 2022 roku podczas szczytu grupy G20 na indonezyjskiej wyspie Bali.

MP

Prezydent USA Joe Biden. Fot. EPA/MICHAEL REYNOLDS / POOL

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka