Pixabay
Pixabay

Co dalej z cenami paliw? Kierowcy nie będą zadowoleni

Redakcja Redakcja Paliwa Obserwuj temat Obserwuj notkę 25
Ceny ropy na światowych rynkach spadają, ale kierowców w Polsce czekają podwyżki na stacjach. Dlaczego? - Koszty tankowania będą jeszcze na polskich stacjach rosły, co wiązać się może z "odpracowywaniem" okresu niskich cen w ostatnich tygodniach - tłumaczą analitycy e-petrol.pl.

Ceny ropy spadają, ale na stacjach będzie drożej

Jak zauważa e-petrol.pl, na rynku hurtowym w Polsce w ostatnich dniach ceny wszystkich typów paliw spadają, co jest konsekwencją obniżek na rynku światowym. Taka tendencja może wyhamowywać nieco perspektywy wzrostu cen na krajowych stacjach, jednak na przyszły tydzień jednoznacznie spodziewane są zwyżki - oceniają analitycy portalu. Zaznaczają jednocześnie, że nie powinny wzrosnąć ceny autogazu.

Zdaniem analityków e-petrol.pl 7 zł za litr jeszcze na stacjach nie zobaczymy, tak dynamiczna podwyżka na razie wydaje się mało prawdopodobna, zważywszy, że sytuacja na rynku międzynarodowym wpływa hamująco na ceny ropy i paliw.

Dodali, że przyszłym tygodniu benzyna 95 będzie kosztować w przedziale 6,50-6,63 zł za litr, wyraźnie zdrożeje diesel - do 6,69-6,84 zł za litr. Ceny autogazu mają się utrzymać w przedziale 3,06-3,12 zł za litr.

Jak przypomina portal, notowania ropy na giełdzie w Londynie spadają trzeci tydzień z rzędu, a w mijającym tygodniu cena ropy Brent, pierwszy raz od lipca br., znalazła się poniżej 80 dolarów za baryłkę, choć potem część strat została odrobiona i w piątek notowania Brent zbliżyły się do 81 dolarów. 


Eksperci: Rynek odreagowuje po wybuchu konfliktu w Gazie

W ocenie e-petrol.pl. światowy rynek odreagowuje obawy o destabilizację na Bliskim Wschodzie, gdyż konflikt izraelsko-palestyński pozostaje ograniczony do Strefy Gazy. Dodatkowych argumentów za przeceną na rynku naftowym dostarczają pogarszające się perspektywy popytu na surowiec w końcówce roku - zaznacza portal.

MB

Fot.

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka