fot. X
fot. X

Szef BBN w Izraelu. Przekazał informacje o Polakach w Strefie Gazy

Redakcja Redakcja Izrael Obserwuj temat Obserwuj notkę 9
Na terytorium Strefy Gazy znajdują się polscy obywatele. Jeden z nich jest w gronie zakładników - poinformował w sobotę szef BBN Jacek Siewiera, który wraz z prezydenckim ministrem Wojciechem Kolarskim przebywa z wizytą w Izraelu.

Polska delegacja w Izraelu

Jacek Siewiera i Wojciech Kolarski spotkali się m.in. z przedstawicielami Rady Bezpieczeństwa Narodowego Izraela i rozmawiali o sytuacji i działaniach zbrojnych na terenie Strefie Gazy. W polskiej delegacji w Izraelu uczestniczą także prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski oraz szef rządowego Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej Artur Zaczyński.


- Omówiliśmy sytuacje bezpieczeństwa, ryzyka i zagrożenia związane z jej przyszłym przebiegiem oraz sytuację polskich obywateli znajdujących się na terytorium Strefy Gazy - relacjonował dziennikarzom na miejscu szef BBN. - W imieniu prezydenta przekazałem informacje, iż rozpoznajemy i uznajemy prawo Izraela do obrony przeciwko terrorystom Hamasu jednocześnie podkreślając, co znalazło odzwierciedlenie także w składzie delegacji, konieczność zachowania zasad prawa międzynarodowego przy przeprowadzaniu operacji wojskowych, konieczność oszczędzania życia ludności cywilnej na terytorium Strefy Gazy - przekazał.


Alex Dancyg w rękach Hamasu

Siewiera przekazał, że Polska wystąpiła z propozycją pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej i propozycja została przyjęta.

- Na terytorium Strefy Gazy znajdują się obywatele Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to powyżej 25 osób, które przebywały na terytorium - Gazy w okresie, który upłynął od czasu ataku terrorystycznego, ale również jeden z obywateli polskich - Alex Dancyg - znajduje się w gronie zakładników - poinformował szef BBN. - Obie kwestie zostały poruszone w trakcie spotkań tutaj, w Izraelu, ale stanowiły naturalną konsekwencję działań dyplomatycznych, które realizowane są w ciągu ostatnich tygodni przez administrację Rzeczypospolitej Polskiej - dodał. - Mamy uzasadnione powody spodziewać się, że w ciągu najbliższych godzin, dni - mamy nadzieję - że część obywateli opuści Strefę Gazy - podkreślił.

Siewiera przekazał ponadto, że duża grupa znajdowała się tuż przy przejściu granicznym. - Pracownicy konsularni byli już wpuszczeni na obiekty odprawy paszportowej w Rafah, nawiązali kontakt wzrokowy, natomiast dziś nie doszło do przemieszczenia. Przejście w Rafah pozostawało zamknięte przez ostatnie dwa dni - relacjonował.

Polska nie ustaje w wysiłkach dyplomatycznych

- Działania dyplomatyczne, prowadzone zarówno z poziomu dyplomacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych, jak i służb pozostających w cieniu tego resortu, są kontynuowane na wszystkich możliwych kierunkach - zapewniał szef BBN i podkreślił zaangażowanie służby konsularnej, wiceszefa MSZ Pawła Jabłońskiego, strony katarskiej i przedstawiciela prezydenta, szefa Biura Polityki Międzynarodowej Mieszka Pawlaka.

Jak mówił Siewiera, wraz z ofertą wsparcia humanitarnego, militarnego, medycznego, strona izraelska wyraziła gotowość na chęć przekazania go do Strefy Gazy. - W trakcie spotkania temat potencjalnych działań humanitarnych podejmowany był kilkukrotnie - relacjonował.

- Z punktu widzenia pana prezydenta, szczególnie w dniu Święta Niepodległości, bardzo istotnym aspektem jest, aby obywatele Rzeczypospolitej znajdujący się na terenie Strefy Gazy, zarówno w charakterze zakładników, jak i osób, które przebywały na tym terytorium, zdawały sobie sprawę, że Rzeczpospolita o nich pamięta i nie ustaje w wysiłkach sprowadzenia ich do miejsca, w którym będą bezpieczni - zapewniał szef BBN.

ja

Czytaj także:


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj9 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka