To nie koniec awantur? Dziś kolejne głosowania w Sejmie, Hołownia ogłasza

Redakcja Redakcja Sejm i Senat Obserwuj temat Obserwuj notkę 146
Dziś od g. 16 Sejm wznowi obrady. Marszałek Szymon Hołownia zapowiedział kolejne głosowania. Tym razem ws. obsady KRS z ramienia parlamentu i przewodniczącego państwowej komisji ds. pedofilii. Mimo nieoficjalnych doniesień, KO, Trzecia Droga i Lewica w trakcie pierwszego posiedzenia nie zajęły się legalnością wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego, by unieważnić wyrok ws. aborcji.

Po posiedzeniu Sejmu odbyło się posiedzenie Prezydium Sejmu oraz Konwent Seniorów. Hołownia pytany przez dziennikarzy w poniedziałek wieczorem w Sejmie o ustalenia Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów powiedział, że we wtorek o godz. 16 będzie kontynuowane rozpoczęte w poniedziałek posiedzenie Sejmu. 


Hołownia o planach Sejmu na dzisiaj

- Będziemy głosowali nad wyborem posłów sekretarzy Sejmu, będziemy głosowali nad wyborem członków Krajowej Rady Sądownictwa z ramienia Sejmu. Mam nadzieję, że wybierzemy komisje regulaminową i spraw poselskich i zaczniemy proces wyłaniania sejmowej komisji etyki - podkreślił marszałek Sejmu.

- Zostaną też rozpoczęte inne procesy związane z tym, żeby komisje w Sejmie się konstytuowały. Wyznaczyłem termin zgłaszania również członków Trybunału Stanu, których byśmy chcieli wybrać jeszcze w następnym tygodniu - przekazał Hołownia.

Polityk Polski 2050 dodał, że Sejm musi też wybrać na nieobsadzone miejsce członka Państwowej Komisji ds. Pedofilii, "tak, żeby Sejm mógł wybrać jej przewodniczącego". - Tych rzeczy jest dużo, ale zgodnie przeszliśmy przez Prezydium. To będą pracowite głosowania jutro tak naprawdę, przedstawienie kandydatur i głosowania - przekazał marszałek.

- Dobrze, żeby następna część tego posiedzenia, bo będzie to to samo posiedzenie Sejmu, odbyła się w kolejny wtorek. I tak wstępnie z Prezydium Sejmu i Konwentem Seniorów żeśmy ustalili - poinformował Hołownia. 


Kiedy uchwała ws. wyroku TK i KRS?

Nic nie wiadomo natomiast, by jeszcze dziś przyszła koalicja rządząca wniosła uchwałę, która uzna wybór członków Trybunału Konstytucyjnego w 2015 r. za wadliwy, co z kolei prowadziłoby do unieważnienia wyroku ws. zaostrzenia przepisów aborcyjnych z października 2020 r. Według wielu mediów, miało się to dokonać już podczas pierwszego posiedzenia Sejmu X kadencji. - Taki jest plan, ale wszystko się jeszcze waży. Najpierw musi się ukonstytuować Sejm, powołane składy komisji sejmowych. To może potrwać - zapowiadał jeden z polityków opozycji w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną". 

KO, Trzecia Droga i Lewica planują również unieważnić wybór członków KRS, przegłosowanych przed rokiem w Sejmie. Taki plan popiera m.in. organizacja "Iustitia". Kadencja obecnej KRS wygasa w 2026 roku. 


Fot. Szymon Hołownia, Jarosław Kaczyński i inni dyskutujący z marszałkiem Sejmu politycy PiS/PAP

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka