fot. malopolska.uw.gov.pl
fot. malopolska.uw.gov.pl

Kierowcy w Polsce robią to nagminnie. Ratownik z karetki nie przebiera w słowach

Redakcja Redakcja Wypadki Obserwuj temat Obserwuj notkę 19
Kierowca karetki stracił cierpliwość. Mężczyzna opublikował na platformie X filmik, jak jedzie pojazdem uprzywilejowanym na sygnale, przekraczając dozwoloną prędkość, a mimo tego wyprzedza go SUV i błyskawicznie znika, chociaż widać dobrze znak ograniczający prędkość do 50 km/h. "Nie jesteś dobrym kierowcą. Jesteś mordercą" - pisze ratownik.

Kierowcy nie potrafią jeździć korytarzem życia

"Jeżdżę karetką. Oczywiście również na sygnale. Zaspani, nieogarnięci kierowcy to standard. Bywa. Ale nagminna sytuacja to uczepienie się karetki, jechanie centymetry za mną, korytarzem życia, więc teraz wiadomość do Ciebie: Nie umiesz jeździć korytarzem życia. Gwarant że gdybyś to ty prowadził, zas*byś tapicerkę. Ktoś mi wyjedzie - ja przyhamuję - Ty znajdziesz się bezpośrednio na moim pacjencie. Zabijesz człowieka, bo chciałeś się popisać jak to świetnie jeździsz" - pisze kierowca, nie przebierając w słowach.

Natężenie wulgaryzmów w kolejnych wpisach ratownika wskazuje, że prowadzący karetkę wyraźnie stracił cierpliwość. Jak napisał, to on ryzykuje życiem i jedzie na sygnale, biorąc odpowiedzialność za pacjenta i zespół ratowniczy, a kierowca SUV cynicznie wykorzystał okazję.


Kierowca SUV-a wyprzedza karetkę

Na dowód pokazał filmik, jak w terenie zabudowanym, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h i wyznacza to nawet znak drogowy, mija go z zawrotną prędkością SUV, choć karetka jedzie na sygnale, a zgodnie z przepisami na obszarze zabudowanym pojazdu uprzywilejowanego wyprzedzać nie wolno. Grozi to mandatem w wysokości 300 zł, a także dodatkowo kierowca powinien otrzymać 3 punkty karne.

W momencie uruchomienia sygnałów dźwiękowych i świetlnych pojazdy uprzywilejowane poruszają się na innych zasadach – mogą wtedy przecinać linie ciągłe, przekraczać dozwoloną prędkość, czy przejeżdżać na czerwonym świetle. Obowiązkiem pozostałych uczestników ruchu jest zapewnienie płynnego przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu. Niestety wielu kierowców o tym zapomina i karetki grzęzną w korkach, albo co gorsza, zachowują się jak kierowca na filmiku i wyprzedzają pojazd uprzywilejowany, korzystając z utworzonego przez pozostałych uczestników ruchu korytarzu życia.

ja

Na zdjęciu karetka przed szpitalem w Olkuszu, zdjęcie ilustracyjne, fot. malopolska.uw.gov.pl

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości