PiS nie ustępuje ws. reparacji. Powołano nowy zespół

Redakcja Redakcja PiS Obserwuj temat Obserwuj notkę 94
Jarosław Kaczyński wejdzie w skład zespołu parlamentarnego, który będzie domagał się reparacji od Niemiec i oszacuje straty wojenne z powodu agresji sowieckiej - przekazał Arkadiusz Mularczyk, wiceszef MSZ.

Zespół parlamentarny ws. reparacji

- Powołaliśmy Zespół Parlamentarny ds. Reparacji, Odszkodowania i Zadośćuczynienia Należnych Polsce od Niemiec oraz Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Rosji za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej zgodnie z uchwałą Sejmu z 14 września 2022 r. - poinformował w czwartek poseł Arkadiusz Mularczyk z PiS. 

Do grona zespołu parlamentarnego należeć będzie Jarosław Kaczyński. Poza nim to szef resortu kultury Piotr Gliński, Marek Kuchciński, Kazimierz Smoliński, Waldemar Buda, Marek Ast i Piotr Babinetz.

- Sprawa reparacji będzie kontynuowana i z pewnością nie zniknie z krajowej i międzynarodowej sceny politycznej - zapewnił Mularczyk. 


Spór z Niemcami o reparacje

Dokładnie 1 września 2022 r. zaprezentowano raport historyków o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Miesiąc później, 3 października ub.r. minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.

3 stycznia 2023 r. MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na tę notę. Według rządu RFN, sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie. 


Fot. Arkadiusz Mularczyk/X

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka