Rekordowy wzrost wynagrodzeń. To ogromny boom

Redakcja Redakcja Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 36
Wynagrodzenie w październiku rdr wzrosło o 12,8 proc. - poinformował GUS. Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2023 r. wyniosło aż 7544,98 zł.

Nowe dane GUS

Poznaliśmy najnowsze dane GUS, dotyczące wynagrodzeń. "W październiku 2023 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło nominalnie w stosunku do września 2023 r. o 2,2 proc. Wzrost ten spowodowany był m.in. wypłatami premii kwartalnych, motywacyjnych, uznaniowych, nagród jubileuszowych oraz odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń)" - podano w analizie urzędu. 

- Z kolei październiku 2023 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 6494,1 tys. etatów (-0,1% r/r). Dane dotyczą podmiotów z sektora przedsiębiorstw o liczbie pracujących 10 i więcej osób w wybranych rodzajach działalności PKD 2007 - dodano w komunikacie.  

  


"Piękny zwrot" 

- Dynamikę płac mogły naszym zdaniem podbić wcześniejsze wypłaty bonusów świątecznych, w szczególności w górnictwie (wzrost wynagrodzeń o 30,9% m/m i 61,2% r/r). Popyt na pracę pozostaje ograniczony, zatrudnienie było nieco niższe niż przed rokiem (-0,1% r/r), a spadek o blisko 2 tys. w ujęciu miesięcznym jest słabym wynikiem na tle wzorca sezonowego - twierdzą analitycy PKO Banku Polskiego. 

- Płace realne rosną najszybciej od 2018-2019. Piękny zwrot. Popyt krajowy będzie w 2024 roku bardzo mocny - nie mają wątpliwości ekonomiści mBanku. 

 


GWKomentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka