Pierwsza transza z KPO dla Polski.
Pierwsza transza z KPO dla Polski.

Pierwsza transza ze zmienionego KPO dla Polski. Będą miliardy euro

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 137
Polska otrzyma ponad 5 mld euro zaliczki ze zmienionego KPO. – Pieniądze dla Polski są już przesądzone – mówi RMF FM wysoki rangą urzędnik Komisji Europejskiej. Są to środki w ramach REPowerEU na uniezależnienie od rosyjskich paliw.

Pieniądze z KPO dla Polski 

"5 mld euro zaliczki dla Polski ze zmienionego KPO. To już pewne pieniądze dla Polski" – informuje RMF FM. Jak potwierdził rozgłośni, wysoki rangą urzędnik KE, "pieniądze te są już przesądzone". 

Nie ma konkretnej daty, kiedy pieniądze dokładnie trafią do naszego kraju, ale wiele wskazuje, że będzie to dopiero przyszły rok. Konkretna data zostanie ustalona w momencie podpisywania umowy finansowej. Zatwierdzenie decyzji przez Radę Unii Europejskiej ma nastąpić 8 grudnia.


Środki na uniezależnienie energetyczne od Rosji 

Pieniądze, które trafią do Polski, to dodatkowe środki na uniezależnienie energetyczne od Rosji. Zaliczka nie jest uwarunkowana stanem praworządności w naszym kraju, więc nie ma w tym przypadku mowy o spełnianiu kamieni milowych. Budżet REPowerEU przyznaje Polsce 2,76 mld euro w części dotacyjnej i dodatkowe 22,5 mld euro w części pożyczkowej. 

REPowerEU skupia się na kwestiach kluczowych dla transformacji energetycznej Polski. Uwzględniono w nim też kwestie związane ze wsparciem zrównoważonego transportu, a także rozwijaniem kwalifikacji zawodowych w celu tworzenia infrastruktury prośrodowiskowej, w szczególności dotyczącej efektywności energetycznej w budownictwie. 

– Wypłata środków to efekt wielomiesięcznej pracy oraz bardzo skutecznych działań urzędników Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej – twierdził minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. 


MP

Pierwsza transza z KPO dla Polski. Fot. Flickr.com/Parlament Europejki 

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka