Dziś zbiera się Sejm. Wybór członków ważnych komisji i nie tylko

Redakcja Redakcja Sejm i Senat Obserwuj temat Obserwuj notkę 37
Dziś zaplanowano posiedzenie Sejmu X kadencji. Posłowie wybiorą członków komisji parlamentarnych, ale też członków Trybunału Stanu - wśród nich Jacek Dubois, współpracujący z Romanem Giertychem czy Kamilę Ferenc, mecenas pani Joanny z Krakowa. Nie wiadomo, czy dziś większość sejmowa wniesie pod obrady uchwały ws. unieważnienia wyroków Trybunału Konstytucyjnego.

Podczas wtorkowych obrad posłowie mają wybrać członków większości sejmowych komisji, w tym również - co jest ujęte w odrębnych punktach harmonogramu posiedzenia - wyłonić członków komisji do spraw Unii Europejskiej, etyki poselskiej oraz do spraw służb specjalnych.  

Wieczorem dojdzie do zaprezentowania uchwały PiS ws. zmiany traktatów unijnych. - Chcemy uzyskać stanowisko polskiego Sejmu sprzeciwiające się zmianom traktatów Unii Europejskiej" - zapowiedział Mariusz Błaszczak. 

Kandydaci do Trybunału Stanu

Sejm ma też dokonać wyboru członków Trybunału Stanu. Jako kandydaci do TS zgłoszeni zostali: Jacek Dubois, Piotr Andrzejewski, Marek Czeszkiewicz, Jan Majchrowski, Adrian Salus, Piotr Sak, Marcin Wawrzyniak, Maciej Zaborowski, Sabina Grabowska, Adam Koczyk, Marek Mikołajczyk, Przemysław Rosati, Piotr Zientarski, Marek Małecki, Józef Zych, Marcin Radwan-Röhrenschef, Kamila Ferenc i Maciej Miłosz.

Dubois to od lat mecenas Romana Giertycha, autor książki "Pożegnanie PiS". Wchodzi do obecnego składu Trybunału Stanu. Z kolei Kamila Ferenc dała się poznać jako pełnomocniczka pani Joanny z Krakowa, której historię opisały "Fakty" TVN, a Donald Tusk z jej powodu rzucił hasło "Marszu miliona serc" tuż przed wyborami. Prawniczka jest aktywistką proaborcyjną, działaczką Federy. 

Sędziego Trybunału Stanu wybiera Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Zgodnie z konstytucją TS składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców przewodniczącego i 16 członków wybieranych przez Sejm spoza grona posłów i senatorów na czas kadencji Sejmu. Przewodniczącym TS jest I prezes Sądu Najwyższego - Małgorzata Manowska. 

Skład tego gremium ma o tyle znaczenie, że to właśnie przed nim odpowiedzialność konstytucyjną ponoszą: prezydent, premier, członkowie rządu, prezesi NBP i NIK, członkowie KRRiT, Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych oraz posłowie i senatorowie za naruszenia konstytucji. TS wymierza (łącznie lub osobno) kary: utraty czynnego i biernego prawa wyborczego, zakazu zajmowania kierowniczych stanowisk lub pełnienia funkcji związanych ze szczególną odpowiedzialnością w organach państwowych i w organizacjach społecznych; utraty orderów, odznaczeń i tytułów honorowych. 


Ustawa o in vitro

Pierwsze posiedzenie Sejmu będzie kontynuowane także środę w tym tygodniu oraz we wtorek 28 listopada. W środę odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o refundacji in vitro - informowała w poniedziałek po Prezydium Sejmu wicemarszałek Izby Monika Wielichowska (KO).

Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy ws. refundacji in vitro ma się rozpocząć w środę o godz. 11 i ma to być według harmonogramu jedyny rozpatrywany tego dnia projekt.  

Z kolei 28 listopada, jak podano w harmonogramie na stronie Izby, Sejm ma zająć się powołanie Rzecznika Praw Dziecka. Szef klubu KO Borys Budka przekazał w poniedziałek, że kandydatką sejmowej większości na RPD jest Monika Horna-Cieślak.

We wtorek w przyszłym tygodniu Sejm ma zająć się też powołaniem członków Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 oraz kwestią wyboru składu Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach.  


Kiedy kontrowersyjna uchwała?

Nie wiadomo, kiedy opozycja, szykująca się do władzy, wniesie pod obrady uchwały likwidujące obecny skład Trybunału Konstytucyjnego i jego orzeczenia po 2015 roku. Nowa większość parlamentarna planuje również unieważnić skład KRS i jego postanowienia od 2022 roku. Wcześniej pojawiały się spekulacje, że stanie się to na posiedzeniu Sejmu 21 listopada. 


Fot. Sejm/Flickr

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka