Hamas uwolnił część zakładników. Fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN
Hamas uwolnił część zakładników. Fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN

Hamas uwolnił część zakładników. Twarde słowa ministra obrony Izraela

Redakcja Redakcja Izrael Obserwuj temat Obserwuj notkę 16
12 spośród 13 uwolnionych w sobotę późnym wieczorem przez Hamas izraelskich zakładników przewieziono do Centrum Medycznego Chaim Sheba w Ramat Gan w Izraelu - podał portal Times of Israel. Z kolei sześć kobiet i 33 nastolatków stanowi drugą grupę uwolnionych przez Izrael palestyńskich więźniów, którzy zostali w sobotę wymienieni na izraelskich zakładników w ramach porozumienia z Hamasem - poinformowała palestyńska agencja WAFA. To nie oznacza końca napięć w regionie: „Siły izraelskie nie opuszczą Strefy Gazy, dopóki wszyscy zakładnicy Hamasu nie wrócą do domu” - powiedział w sobotę izraelski minister obrony Joaw Galant.

"Siły izraelskie nie opuszczą Strefy Gazy"

Siły izraelskie nie opuszczą Strefy Gazy, dopóki wszyscy zakładnicy Hamasu nie wrócą do domu - powiedział w sobotę izraelski minister obrony Joaw Galant, cytowany przez portal Times of Israel.

– Nie możemy przerwać operacji i wojny w Strefie Gazy, dopóki nie dojdziemy do sytuacji, w której wszyscy zakładnicy zostaną zwróceni, a jest ich jeszcze znacznie więcej – powiedział Galant.

Dodał, że wszystkie przyszłe negocjacje z Hamasem będą prowadzone w trakcie konfrontacji zbrojnej.

– Wszelkie dalsze negocjacje będą prowadzone pod ostrzałem. Oznacza to, że jeśli będą chcieli kontynuować rozmowy na temat kolejnego porozumienia, to będzie się to odbywać w czasie bombardowań i bitew – podkreślił minister.

W związku z tym, jak dodał, obecne zawieszenie broni nie potrwa długo.

– Dzięki naciskowi wojsk udało nam się odzyskać pierwszą grupę zakładników. Gdy tylko zacznie się presja wojskowa, chcą przerwy. Kiedy pojawia się presja, chcą kolejnej przerwy. Kiedy presja jeszcze bardziej wzrośnie, są gotowi złożyć ofertę, a gdy wzrośnie jeszcze bardziej, składają ofertę, którą można zaakceptować. To jest taka metoda – wyjaśnił izraelski minister obrony.

Izrael uwolnił palestyńskich więźniów

Sześć kobiet i 33 nastolatków stanowiło drugą grupę uwolnionych przez Izrael palestyńskich więźniów, którzy zostali w sobotę wymienieni na izraelskich zakładników w ramach porozumienia z Hamasem - poinformowała palestyńska agencja WAFA.

Według telewizji Al-Dżazira część uwolnionych Palestyńczyków została autokarem zawieziona do miasta Bajtunja na Zachodnim Brzegu Jordanu. Pozostali przybyli do Wschodniej Jerozolimy, gdzie byli witani przez wiwatujący tłum.


Zakładnicy uwolnieni przez Hamas są już na terenie Izraela

Izraelska armia poinformowała w sobotę późnym wieczorem, że zakładnicy uwolnieni przez Hamas są już na terenie Izraela. Wśród 13 uwolnionych osób jest sześć kobiet i siedmioro dzieci - powiadomiło biuro premiera Izraela Benjamina Netanjahu.

Jak podał Times of Israel, 13. osoba potrzebuje pilnej pomocy medycznej, chociaż jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. To 21-letnia kobieta, która została skierowana do pobliskiego centrum medycznego Soroka w Beer Szewie.

21-latka została porwana z festiwalu muzycznego Supernova w kibucu Re'im wraz ze swoim bratem, 18-letnim Itaiem, który pozostaje w niewoli Hamasu.

Palestyński ruch uwolnił także czterech obywateli Tajlandii.

Wcześniej egipska telewizja i Siły Obronne Izraela podały, że uwolnieni zakładnicy przekroczyli granicę z Egiptem w Rafah i zostali przekazani przez Czerwony Krzyż służbom egipskim. Konwój, eskortowany przez izraelskie służby specjalne, skierował się w kierunku granicy z Izraelem.

Następnie izraelska armia podała, że zakładnicy są już na terenie Egiptu.


Wśród 13 uwolnionych zakładników jest sześć kobiet w wieku od 21 do 67 lat oraz siedmioro dzieci i nastolatków w wieku od 3 do 18 lat. Wszyscy zostali przez Hamas uprowadzeni 7 października z kibucu Be'eri.

„Po przejściu wstępnej oceny lekarskiej będą im w dalszym ciągu towarzyszyć żołnierze IDF w drodze do izraelskich szpitali, gdzie spotkają się ze swoimi rodzinami” – napisano w komunikacie izraelskiej armii.

To druga wymiana zakładników i więźniów między Izraelem a Hamasem. W piątek Hamas uwolnił 13 obywateli izraelskich i 11 cudzoziemców, a Izrael zwolnił 39 więźniów.

KW

Źródło zdjęcia: Hamas uwolnił część zakładników. Fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka